Badania DNA miotu „U”

Zdrowie naszych psów ma dla nas bardzo istotne znaczenie. Od kilku lat, oprócz badań oczu, serca, czy rzepek, standardem dla nas stała się analiza DNA naszych charcików włoskich na UC Davis. Tym razem, pod długim oczekiwaniu, dostaliśmy wyniki trzech naszych najmłodszych Chartbeat’owych dzieciaków z miotu „U”.

Testy Umy, Uhury i Unicorna wyszły doskonale, a my jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników. Maluchy dołączyły do grona już w sumie ośmiu przebadanych przez nas charcików włoskich. Oprócz oczywistego waloru, jakim jest informacja o zdrowiu naszych psów, wyniki badań DNA są dla nas również niezwykle cennym źródłem wiedzy hodowlanej.

UC Davis cały czas poszerza ofertę dostepnych testów dla charcików włoskich. Oprócz jaskry, postepującego zaniku siatkówki i genetycznego zaburzenia i niedorozwoju szkliwa, od jakiegoś czasu można również zbadać charciki włoskie pod kątem zwichnięcia soczewki i choroby von Willebranda, które mogą wystąpić w rasie.

Von Willebrand’s Disease opisałam po krótce w artykule o chorobach charcików włoskich. PLL – pierwotne zwichnięcie soczewki jest natomiast zwykle związane ze zwyrodnieniem ciała szklistego w oku, które uznano za dziedziczne w rasie.

 

Brak komentarzy

    Skomentuj