Charcik w sylwestra – jak przygotować psa na to wydarzenie? Dla wielu czworonogów sylwestrowa noc to niezwykle stresujący czas – głównie ze względu na towarzyszące jej fajerwerki. Od wielu lat prowadzone są kampanie społeczne pod hasłem „Nie strzelaj w Sylwestra” i to nie tylko ze względu na psy, ale również i dzikie zwierzęta. Przyzwyczajenie do puszczania sztucznych ogni w Sylwestra wydaje się niestety dla wielu osób silniejsze.
Nasze charciki włoskie nie mają w zasadzie żadnego problemu z wystrzałami, a Taffy potrafi siedzieć w oknie i podziwiać sztuczne ognie. Ta noc jest jednak dla wielu zwierząt powodem do paniki. Wystrzały i huk im towarzyszący pies odczuwa znacznie silniej, bo jego słuch jest dużo wrażliwszy – jest co najmniej dziesięć razy czulszy od ludzkiego i rejestruje najdrobniejsze szelesty. Ale nie to jest najgorsze (w przeciwnym razie pies oszalałby np. w samolocie, czy pociągu i z bólu nie dałby rady wytrzymać), najgorsza jest gwałtowność wybuchów i to, że są nagłe oraz niespodziewane.
Charcik w Sylwestra – jak rozpoznać, czy się boi?
Jeśli Twój pies boi się hałasu, czy odgłosów burzy, można się spodziewać, że sylwestrowa noc nie będzie dla niego łatwa. Charcik włoski w strachu zwykle zaczyna się kulić, trząść i szuka miejsca w którym może się schować – wchodzi np. pod kanapę, czy za meble, albo pcha się na kolana właściciela. Może biegać nerwowo, a nawet dyszeć.

Jak zminimalizować strach podczas Sylwestra?
- Przyzwyczajaj charcika do hałasu – takie szkolenie trzeba jednak rozpocząć odpowiednio wcześniej. Odpal na youtube film z odgłosami wystrzałów i postaraj się wywoływać u swojego psa pozytywne skojarzenia. Zacznij od cichych odgłosów, a z czasem zwiększaj głośność. Baw się wtedy z psem i odwracaj jego uwagę od dźwięków. Charcik włoski, który zaangażuje się we wspólną zabawę z właścicielem, czy zajęcia, które lubi, będzie mniej wyczulony na dźwięki.
- Zmęcz charcika przed Sylwestrem – zabierz swojego psa na długi spacer, pobawcie się razem w nosework, zapewnij mu aktywny dzień. Zmęczony charcik włoski w którymś momencie po prostu „padnie”. Ponadto aktywność fizyczna przeciwdziała efektom nagłego stresu i przynosi odprężenie. To z kolei może wpłynąć na obniżenie reaktywności charcika włoskiego na głośne dźwięki. Podnosi się również poziom endorfin i serotoniny, co znacznie poprawia nastrój.
- Przygotuj psu kryjówkę – o takie miejsce jednak trzeba zadbać odpowiednio wcześniej, a nie w dniu Sylwestra. Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa obniży reaktywność charcika na bodźce dźwiękowe. Być może schronienie znajdzie np. w klatce, czy w szafie. Takie miejsce można wyłożyć kocykami, aby charcik mógł się w nich zakopać. Klatkę, czy transporter można też dodatkowo czymś przykryć, żeby maksymalnie wytłumić dźwięki i żeby w środku było przytulnie. Daj psu czas na przyzwyczajenie się do nowego schronienia, a także wzmocnij w nim skojarzenie z przyjemnością – w takim miejscu dawaj mu przysmaki lub gryzaki.
- Załóż psu ciasną koszulkę – (np.coursingową) to wywiera delikatny i stały nacisk na tułów charcika. Jak twierdzą eksperci – u większości psów taki ucisk ma zdumiewający skutek – łagodzi objawy stresu. Na rynku są nawet specjalne kamizelki antystresowe.


- Środki na uspokojenie – w pomieszczeniu w którym przebywa charcik, można wypróbować dyfuzor z feromonem uspokajającym. Najlepiej zainstalować go na kilka dni przed Sylwestrem. Ostatnio dużym powodzeniem cieszy się też olejek CBD, którego już niewielka dawka potrafi ukoić psie nerwy (olejkom CBD z pewnością poświęcę oddzielny artykuł).
- Zamknij i zasłoń okna, puść głośniej muzykę – jeśli w domu jest bardzo głośno, możesz wejść z charcikiem do łazienki, podgłośnij spokojną muzykę, żeby zagłuszyć dźwięki wystrzałów. Zasłoń rolety, czy żaluzje i zamknij okna.
- Zachowuj się normalnie – czasami trudno zachować spokój, kiedy charcik jest przestraszony, jednak wszystkie wyrazy empatii, tulenie czy głaskanie, mogą przynieść odwrotny skutek. Na pewno doskonale wiesz, że charciki bezbłędnie wyczuwają nastrój właścicieli. Staraj się zachowywać normalnie i spokojnie. Jeśli Ty będziesz przestraszony i zaniepokojony, na pewno udzieli się to Twojemu psu. Charcikowi pomoże spokojne i wesołe nastawienie, jakby nic się nie działo.
Czego nigdy nie robić?
Nigdy nie wychodź ze swoim charcikiem w Sylwestra na spacer, szczególnie w czasie najbardziej intensywnego „strzelania”. W dzień poprzedzający Sylwestra i dzień po, nie puszczaj swojego psa ze smyczy. Jeśli Twój charcik boi się fajerwerków, nie zostawiaj go w tę noc bez opieki. Nie podawaj psu ludzkich leków uspokajających, nie tul psa, nie głaszcz i nie „ojojaj”, bo to wzmacnia lękliwe zachowania. Unikaj podawania smaczków – nie nagradzaj charcika za strach. Przerażony pies może wchodzić pod łóżko czy pod prysznic, nie wyganiaj go stamtąd, bo najwyraźniej czuje się tam po prostu bezpiecznie. Jeśli chcesz świętować w Sylwestra, odpal najwyżej zimne ognie i edukuj rodzinę oraz przyjaciół.
