Charcik włoski pielęgnacja

charcik włoski pielęgnacja

Pielęgnacja charcika włoskiego jest w zasadzie prosta. Trzeba natomiast pamiętać o kilku bardzo ważnych dla tej rasy zabiegach pielęgnacyjnych i zacząć do nich przyzwyczajać już młodego szczeniaka. Na rynku jest mnóstwo dobrych, psich specyfików – wielu z nich używamy codziennie.

WŁOS

Krótki włos charcika włoskiego pozwala na to, aby ograniczyć jego pielęgnację do wyszczotkowania raz

szczotka dla charcika
na jakiś czas. Ja używam kauczukowej szczotki dla kotów ZOLUX – to tzw. zgrzebło, które wyczesuje martwy włos, a przy okazji masuje skórę. Im częstsze czesanie, tym włos charcika mocniejszy i bardziej lśniący. Charcika zawsze czeszemy w kierunku z włosem.

Kąpiele charcika nie muszą być częste – wystarczy raz na miesiąc, dwa trzy, chyba, że stan sierści wymaga tego częściej.
szmpon dla charcika włoskiego
Ja używam dwóch różnych szamponów, które polecam. Jeden z nich to HEXODERM – moim zdaniem jeden z najlepszych dla charcików. To dermokosmetyk weterynaryjny, regulujący
Charcik włoski pielęgnacja
mikroflorę skóry, stabilizujący jej pH oraz zapobiegający wysuszaniu. Drugi – specjalnie na wystawy – seria Espree SHOW STYLE. Szampon nakładamy dwa razy i zawsze pamiętamy o tym, żeby woda była dość ciepła. Po kąpieli najważniejsze, aby charcika dobrze wysuszyć ręcznikiem, można podsuszyć lekko suszarką i zawinąć w koc lub duży ręcznik na jakiś czas. Po kąpieli nie wolno charcika wypuszczać na spacer – najlepiej zrobić to przed myciem albo kilka godzin po. Pozbawiona powłoki ochronnej skóra i sierść nie stanowi dobrej izolacji i pies łatwo może się przeziębić. Aby sierść charcika była jeszcze piękniejsza, mocniejsza i bardziej lśniąca można korzystać z odżywek do włosa plus do jedzenia dodawać preparaty bogate w Omegany. My używamy olej z łososia albo Vetoskin z olejem z ryb, ogórecznika z cynkiem i biotyną. Można go używać sezonowo – np. przez 3 zimowe miesiące.

ZĘBY

To chyba najbardziej istotna rzecz w pielęgnacji charcika włoskiego. Charcikowe zęby nieczyszczone pokrywają się kamieniem, a to bardzo szybko może doprowadzić do stanów zapalnych dziąseł i parodontozy, a w rezultacie do wypadnięcia zębów.Higiena jamy ustnej i czyszczenie zębów u charcika włoskiego są naprawdę bardzo ważne.

zęby charcika włoskiego
Należy to robić 3 razy w tygodniu, można nawet
charcik włoski zęby
co drugi dzień. Na rynku dostępna jest masa przeróżnych past – polecam OROZYMEVETFOOD Maxi/Guard Oral Cleansing Gel. Do tego wystarczy zwykła szczoteczka dla dzieci.

Ważne jest pilnowanie kłów. Dość często zdarza się, że podczas zmiany zębów – z mlecznych na stałe – charcikom zostają mleczne kły. Nie wolno do tego dopuścić, bo stałe zęby, z braku miejsca, zaczną rosnąć krzywo – np. na boki. Dlatego bardzo istotnym jest kontrolowanie wzrostu nowych zębów. Jeśli nowe kły (górne lub dolne) wyrżnęły się do połowy, czy max. 3/4 mlecznego kła a ten nie rusza się i nie daje się rozruszać – należy udać się do weterynarza, który najpewniej podejmie decyzję o usunięciu przetrwałych kłów charcika, czyli pod narkozą wyrwie mleczne zęby. W tym przypadku trzeba również pamiętać o tym, aby mniej doświadczonego z chartami lekarza, poinformować o tym, że charciki włoskie są bardziej wrażliwe na narkozę, niż inne psy.

508
USZY

Uszy charcika włoskiego zwykle są czyste – należy jednak kontrolować je co jakiś czas. W razie widocznego brudu lub wydzieliny, można skorzystać z preparatu weterynaryjnego i wacika kosmetycznego. Mój ulubiony płyn to Virbac EPI OTIC – wydaje się być bardzo skuteczny i ma dość przyjemny zapach – w porównaniu do innych. Płyn wlewa się do ucha i masuje u nasady ucha kciukiem – od dołu do góry. Nadmiar można wytrzeć, resztę pies wytrzepie sam. Jeśli uszy są zaczerwienione w środku, co tez może się zdarzyć – należy pokazać je lekarzowi.

PAZURY

Pazury obcinamy dość często – raz na tydzień półtora. Nie można dopuścić, aby pazury u charcika

włoskiego przerosły

pazurki
i zaczęły się zawijać. Zbyt długie pazury mogą powodować deformacje łap i sprawiać ból przy chodzeniu. My używamy obcinacza firmy ZOLUX. Obcinając pazury, trzeba uważać, aby nie uszkodzić macierzy, dlatego trzeba to robić spokojnie i ostrożnie. Psi pazur posiada nerw umiejscowiony w płytce rogowej. Jego przecięcie powoduje ból krwotok. Obcinanie pazurów nie jest trudne i z łatwością można się tego nauczyć. Każdy właściciel charcika powinien umieć robić to sam. W razie gdy jest to ponad nasze siły, można psa zabrać do weterynarza.

GRUCZOŁY

Gruczoły okołoodbytowe są umiejscowione po obu stronach psiego odbytu. Wydzielina, która się w nich znajduje jest opróżniania podczas wypróżniania. Niektóre psy mają z tym jednak problem – zaliczają się do nich charciki włoskie. Wydzielina z zatok ma bardzo ostry i nieprzyjemny zapach. Jeśli zauważymy, że pies plami, albo czujemy od niego dziwny „smrodek” to znak, że trzeba oczyścić zatoki. Kolejnym objawem przepełnionych zatok jest tzw. saneczkowanie, czyli pocieranie pupą o podłoże. Najlepiej oczyszczenie zatok powierzyć lekarzowi – trwa to dosłownie kilka sekund – można poprosić, żeby pokazał jak to robić i następnym razem spróbować samemu. Higiena zatok okołoodbytowych jest ważna. Zaczopowane zatoki mogą doprowadzić do przetoki i interwencji chirurgicznej.

Charcik włoski pielęgnacja przed wystawą

Każdy, kto chce wziąć udział w psiej wystawie, powinien wykonać wszystkie opisane wyżej czynności. My – jeżdżąc czasem na wystawę co tydzień – robimy to za każdym razem. Charcik przed wystawą powinien być wykąpany – najlepiej 2 dni przed, aby jego włos zdążył się z powrotem ułożyć – można w tym celu również użyć odżywki nabłyszczającej. Charcik powinien mieć wyczyszczone uszy, zęby i obcięte pazury. Pies na wystawie to nasza wizytówka. Dotykany i oglądany przez sędziego nie może być zaniedbany i brudny.

Zrzut-ekranu-2016-02-24-o-10.09.46

 

Brak komentarzy

    Skomentuj