Charcik włoski w Polsce – historia

Hodowla charcików włoskich w Polsce – historia rasy. Kto zaczął hodować charciki włoskie w Polsce, jakie psy rozpoczęły hodowlę charcików? Wspaniały tekst autorstwa Pani Joanny Górnickiej z 1978 roku, zdjęcia dzięki uprzejmości Pani G. Pindery – All’Italica.

Pierwszymi charcikami sprowadzonymi po II wojnie światowej do Polski były: pies Honey Springinsfeld urodzony w 1962 roku, beżowy, który został Championem Polski i suka Maja Springinsfeld urodzona w 1963 roku, biała z szaro-beżową łatą na głowie. W 1965 roku urodził się z tej pary pies Billy, beżowy, który nie pozostawił po sobie żadnego potomstwa podobnie jak cztery psy z następnego miotu w 1969 roku (trzy łaciate i jeden szary).

Honey Springinsfeld

fot: Honey Springinsfeld

charcik włoski

W 1965 roku sprowadzono ze Szwecji do hodowli od Lessie sukę kremową Lübeckholm’s Rozaika (Charmeur von Todtenward x Bonanza’s Etna). Dopiero ta suka zapoczątkowała hodowlę charcików w Polsce.

fot: Lübeckholm’s Rozaika

Z jej dzieci największą rolę odegrały:

– Arnetta od Lessie urodzona w 1969 roku (po Honey Springinsfeld), która z duńskim psem Serafini Birbo (Amigo x Sober’s Bella Rita) dała w 1970 roku trzy reproduktory: Demir od Lessie, Dago od Lessie i Dixi od Lessie,

– Benita od Lessie urodzona w 1970 roku została protoplastą hodowli Gerenuk,

– Beggi od Lessie – zaczęła hodowlę z Wąbrzeskiego Dworu.

Charcik włoski w Polsce
charciki włoskie w polsce

Benita od Lessie w hodowli Gerenuk urodziła:

– w 1971 roku po psie z NRD Graziella’s Bambino (International Champion Lostos Springinsfeld x Benares Xenia) Arnikę Gerenuk, która została międzynarodową championką i matką dwóch międzynarodowych championów: w 1973 roku po psie Demir od Lessie – Drepki Drobiny Gerenuk, a w roku 1974 – Fida Gerenuk,

– w 1972 roku Berenikę Gerenuk po psie International Champion Lostos Springinsfeld (Drottningbergets Firlefanz x Divina Shikari). Siostra Bereniki, Beza dała początek hodowli Gilovam w CSRS.

W 1971 roku do hodowli Gerenuk została sprowadzona z Austrii suka Ibiza Springinsfeld, która niestety zostawiła po sobie tylko dwie suki hodowlane po psie Esop Fit sprowadzonym w 1973 roku z CSRS (Demir od Lessie x Careen Jivaro).

W 1973 roku zostały sprowadzone do Polski dwa psy szare: do hodowli Gerenuk z Włoch Italo di San Siro (Ganymede von der Emelenberg x Sikirit di San Siro) oraz z Holandii do hodowli od Lessie Alfredo von der Hasengeluk (Brown Beauty von der Gold Star Manege x Candina von Bedlyhous).

charcik włoski Italo di San Siro

fot: Italo di San Siro

W 1974 roku sprowadzono ze Szwecji do hodowli Gerenuk sukę izabelowatą z czarną maską Sober’s Divina (Sober’s Florenzo x Marlo). Suka Drepka Drobina Gerenuk z psem Italo di San Siro dała w 1976 roku psa Ikar Gerenuk i sukę Iskra Gerenuk, które zostały międzynarodowymi championami.

charcik włoski Ikar gerenuk

Iskra Gerenuk zwyciężyła na Międzynarodowej Wystawie Psów Rasowych w Paryżu w 1978 roku szesnaście suk i uzyskała pierwsze miejsce. Została ona również championem Francji. Jest to ogromny sukces polskiej hodowli, gdyż we Francji hodowla charcików włoskich jest postawiona na bardzo dobrym poziomie i są one tam liczne.

fot: Ikar Gerenuk

Z hodowli El Kasadżi po suce Patka Gerenuk (Gajo Gerenuk x International Champion Drepka Drobina Gerenuk) i psie International Champion Fido Gerenuk wyszły dwa międzynarodowe championy: pies Piyu i suka Prima-Italiana urodzone w roku 1978.

Hodowla Italica posiadająca dwa międzynarodowe championy: psa Fido Gerenuk i sukę Prima-Italiana El Kasadżi sprowadziła w 1981 roku z CSRS płowego psa Flavio Gilovam (Alf Cehrava x Beza Gerenuk).

Charcik włoski Fido Gerenuk

fot: Fido Gerenuk

charcik włoski w polsce

Bardzo piękną suką może poszczycić się hodowla z Przedwiośnia bazująca na suce Dagny z Piekła (Alaska z Piekła x International Champion Fido Gerenuk). Jest nią Noemi Beatrycze z Przedwiośnia urodzona w 1981 roku po psie Gajo Gerenuk. Hodowla z Piekła zaczęła od psów pochodzących z hodowli od Lessie. Wszystkie pozostałe hodowle istniejące w Polsce bazują na okazach pochodzących od tych właśnie wymienionych uprzednio charcików włoskich.

fot: Noemi Beatrycze z Przedwiośnia

Przedstawiono w skrócie hodowle, które przyczyniły się do spopularyzowania tej rasy psów w Polsce i pokazały, że polska hodowla charcików włoskich nie ustępuje niczym hodowlom tych psów w Europie. Posiadamy bardzo cenny materiał hodowlany, zarówno pod względem walorów eksterieru, jak również pod względem pochodzenia. Trzeba tylko odpowiednio dobierać pary do rozrodu, bo wiadomo, że nie zawsze pierwsze kojarzenie dwu międzynarodowych championów daje pożądane efekty. Niezbędny jest w tej chwili import zarówno suk hodowlanych jak i reproduktorów, który zmniejszyłby ryzyko krycia suk psami spokrewnionymi, ponieważ prowadzi to do ujawniania się recesywnych wad letalnych.

charcik włoski w polsce historia
fot: Arnika, Drepka Drobina i Berenika w magazynie Club Francais Petit Levrier Italien

Charciki włoskie z Polski są znane cenione przez hodowców w całej Europie. Ich zdjęcia ukazują się w wielu publikacjach dotyczących chartów, m.in. w takich jak: Der Windhundfreund (Szwajcaria), Pes pritel cloveka (CSRS), Hunden (Dania), Club Francais Petit Levrier Italien, Europe Dogs (Francja), The Italian Greyhound (USA) czy nawet reprezentują rasę w książce Onze Windhonden Sally i Udo Udema, wydanej w Holandii.

aeaed378ecfa2ad593478616167444341587343

Źródło: Mój Pies „Charcik włoski”, Wydawnictwa Akcydensowe, Warszawa 1987 r. ISBN 83-85024-06-9

Brak komentarzy

    Skomentuj