Charcik włoski wzorzec 1962

Charcik włoski wzorzec 1962

Charcik włoski – pierwszy wzorzec charcika włoskiego został zatwierdzony przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) 27 października 1962 roku pod numerem 200a. Był bardzo szczegółowy i obszerny.Tekst autorstwa Joanny Górnickiej

Źródło: Mój Pies „Charcik włoski”, Wydawnictwa Akcydensowe, Warszawa 1987 r. ISBN 83-85024-06-9

Charcik włoski wzorzec

WYGLĄD OGÓLNY

Kończyny długie, sylwetka kwadratowa. Kształtem przypomina zmniejszonego greyhounda, a zwłaszcza sloughi, przy czym jest dobrze widoczna delikatność i elegancja linii. Elegancja ta zwraca uwagę u psa stojącego, a jeszcze wyraźniej u psa w ruchu. Charcik włoski może służyć za przykład wdzięku i dystynkcji. Jest zwinny, inteligentny, przywiązany.

Charcik włoski wzorzec

GŁOWA

Całkowita długość głowy wynosi 4/10 wysokości psa w kłębie. Długość mózgowioczaszki równa się długości kufy (trzewioczaszki). Krawędź czołowa słabo zaznaczona, czoło płaskie. Skóra głowy dobrze przylegająca, okolica pod oczodołami dobrze wyrzeźbiona. Wierzchołek nosa koloru ciemnego, najlepiej czarny. Uzębienie zdrowe o zgryzie nożycowym, kompletne.

Kufa szpiczasta z brzegami warg dobrze wypigmentowanymi na ciemno. Śluzówka w kątach warg niewidoczna. Wargi cienkie i przylegające do szczęki i żuchwy.

Charcik włoski wzorzec

OCZY duże, wyraziste, gałka oczna nie osadzona zbyt głęboko, ani nie wyłupiasta, brzegi powiek nie wwinięte, ani nie wywinięte. Tęczówka ciemna. Brzegi powiek z ciemnym pigmentem.



USZY osadzone daleko w tyle, małe o cienkiej chrząstce. Ucho jest złożone i noszone do tyłu na karku lub górnej części szyi w taki sposób, że widoczne jest wnętrze jego konchy. Przy napiętej uwadze dolna część ucha prostuje się, a górna część unosi się poziomo w pozycji nazywanej powszechnie „dachowatą”.

wzorzec charcika włoskiego

SZYJA

Szyja o długości równej długości głowy, o górnej linii lekko łukowatej i gwałtownym przejściu w kłąb. Sucha, bez podgardla, na wysokości tarczycy w swoim profilu lekko wygięta ku przodowi.

6

KOŃCZYNY PRZEDNIE

Łopatka mało nachylona, pokryta suchymi i wyraźnymi mięśniami. Ramię tworzy z łopatką kąt mocno rozwarty i jest równoległe do linii środkowej ciała. Przedramię o bardzo lekkim kośćcu, oglądane z przodu i z profilu jest proste i pionowe. Łokcie nie odstające i nie podstawione. Odległość od ziemi do łokcia nieco przekracza odległość od łokcia do kłębu. Śródręcze oglądane z profilu powinno być lekko ukośnie ustawione, oglądane od przodu jest przedłużeniem linii pionowej podramienia. Tkanka podskórna jest cienka i sucha. Łapy małe, suche, niemal owalne z wygiętymi w łuk palcami, mocno zwartymi. Pokryte bardzo krótką i gęstą sierścią. Opuszki palców i pazury o ciemnej pigmentacji, najlepiej czarnej. Pazury czarne lub ciemne odpowiednio do koloru szaty lub jasne, zgodnie z białym na łapach, który jest dopuszczalny. Stopy mniej owalne niż łapy o tej samej charakterystyce.

charcik włoski wzorzec

TUŁÓW

Długość jest mniejsza lub najwyżej równa wysokości psa w kłębie. Górna linia grzbietu jest prosta, a w części lędźwiowej wygięta. Łuk lędźwi harmonijnie przechodzi w linię krzyża. Pierś wąska, żebra powinny sięgać aż do łokci. Brzuch bardzo podciągnięty, zad mocno opadający.

wzorzec charcika włoskiego

OGON

Osadzony nisko, cienki u nasady i ścieniający się ku końcowi, okryty krótką sierścią. W górnej połowie trzymany prosto, w dolnej łukowato wygięty. Przy mierzeniu długości należy przeciągnąć ogon między nogami pod pachwiną w górę ku biodru – powinien sięgać nieco wyżej guza biodrowego.

wzorzec charcik włoski

KOŃCZYNY TYLNE

Udo długie, suche z mięśniami wyraźnie oddzielającymi się od siebie, nie grubymi. Podudzie o cienkim kośćcu z dobrze widocznym kanałem (wyżłobieniem) przy stawie skokowym, bardzo nachylone. Staw skokowy i śródstopie powinny znajdować się w linii pionowej stycznej do pośladków.

charcik włoski wzorzec

NARZĄDY PŁCIOWE

Oba jądra powinny być dobrze rozwinięte i umieszczone w mosznie.

SKÓRA I SZATA

Skóra cienka, dobrze przylegająca w każdej części ciała z wyjątkiem łokci, na których jest luźna. Szata krótka i cienka. Kolor szaty: jednolity czarny, łupkowoszary, izabelowaty we wszystkich odcieniach. Białe znaki są tolerowane na piersi i łapach.

CHÓD

Podrygujący, elegancki.

WYMIARY

Wzrost – minimum 32 cm, maksimum 38 cm. Waga – maksimum 5 kg.