Co to jest coursing – w skrócie

co to jest coursing

Coursing to Terenowe Wyścigi Chartów w których startować mogą psy wszystkich ras chartów (grupa 10 FCI) oraz psy z grupy 5 (Pies Faraonów, Cirneco, Podenco Ibicenco i Podenco Canario). Zawody odbywają się na naturalnym terenie, zwykle jest to łąka. Drzewa, krzewy i naturalne przeszkody wynikające z ukształtowania terenu są pożądane o ile nie stwarzają niebezpieczeństwa dla zwierząt. Długość trasy dla charcików włoskich powinna wynosić od 400 do 800 metrów – zwykle jest to dystans około 700 metrów.
Aby wziąć udział w zawodach coursingowych charcik włoski musi spełniać pewne warunki formalne, m.in.:

  • posiadać rodowód uznany przez FCI;
  • posiadać ważną licencję wyścigową;
  • osiągnąć wiek: 15 miesięcy – górna granica wieku to sezon w którym pies kończy 8 lat;
  • mieć określoną wysokość w kłębie – max. 38 cm dla klasy standard i powyżej 38cm dla klasy sprinter

Psy startują parami w czaprakach – czerwonym i białym. Przynęta (zwykle folia plastikowa – czasami dodatkowo z kawałkiem króliczej skórki) ciągnięta jest po ziemi pomiędzy rozstawionymi na trasie rolkami.

W czasie wyścigu sędziowie oceniają bieg chartów wg pięciu kryteriów – za każde mogą przyznać max. 20 punktów. Oceniana jest: szybkość, zaciętość pościgu, inteligencja, zręczność i kondycja.

Chart powinien być szybki na całej długości trasy, a w szczególności w ostatniej fazie przy chwytaniu wabika. Powinien dobrze się rozciągać i biec nisko. Bardzo pożądane w biegu jest tzw. ponowne wychodzenie na prowadzenie (franc. „retour”). To sytuacja gdy chart znajdujący się na drugiej pozycji przyspiesza tak bardzo, że zrównuje się ze swoim sparingpartnerem i wyprzedza go. Zaciętość to między innymi ogromne skupienie charta na starcie, ciągłe napieranie na wabik w biegu i rzucenie się na niego – nawet z utratą równowagi (tzw. „brassok”). Inteligencja pozwala psu obrać taką trasę biegu, która doprowadzi go do pozycji potrzebnej do schwytania wabika np. przez przecięcie mu drogi ucieczki. Zręczność charta to przede wszystkim odpowiednie zwroty ciała spowodowane ruchem wabika. Kondycja psa to natomiast zdolność zachowania siły do i po pokonaniu całej trasy. Dobra kondycja wpływa również na szybkość i zwrotność na całej długości biegu.

Każdy pies odbywa dwa biegi, a zdobyte punkty sumuje się. Jeżeli dwóch lub więcej uczestników uzyskało tą samą ilość punktów po dwóch biegach, wyższą lokatę uzyskuje pies, który uzyskał większą liczbę punktów w drugim biegu.

Źródło: Regulamin Torowych i Terenowych Wyścigów Chartów