Coursingowe ABC, czyli coursing dla początkujących – z przymrużeniem oka. Poradnik dla nowych zawodników. Warto przeczytać i zapamiętać. Po kilku startach pewne rzeczy wchodzą w krew, ale zamiast uczyć się na błędach dobrze wiedzieć kilka rzeczy, zanim się zacznie.
A jak ABSENCJA – jeśli nie jesteś w stanie dojechać na zawody, poinformuj o tym organizatorów. Nie będą musieli wtedy nanosić zmian przed biegami i opóźniać tym samym startu innym uczestnikom.
B jak BIEGI POKAZOWE – warto z nich skorzystać, bo pozwoli to przygotować zarówno psa, jak i Ciebie do udziału w zawodach.
C jak CZAS – na coursingu czas jest bardzo cenny – organizator stara się zawsze jak najszybciej przeprowadzić zawody – pilnuj więc swojego biegu i bądź czujny, by być gotowym.
D jak DYSKWALIFIKACJA – może się zdarzyć i tak, że Twój pies w wyniku nieregulaminowego zachowania podczas swojego biegu otrzyma zamiast punktów dyskwalifikację. Kilka niepożądanych zachowań może do takiej sytuacji doprowadzić. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie. Nie zrażaj się, jeśli taka sytuacja Cię spotka. Trening w odpowiednich warunkach czasami okazuje się dobrym remedium na niepożądane zachowania.
E jak EKIPA ORGANIZATORÓW – jeśli masz jakiś problem albo czegoś nie wiesz, zapytaj ludzi, którzy organizują coursing – na pewno chętnie pomogą.
F jak FALSTART – pies puszczany jest na znak startowego – zwykle jest to okrzyk „start” albo „go” – czekaj na znak i nie puszczaj psa od razu kiedy rusza wabik, bo sędzia może odjąć mu cenne punkty.
G jak … KUPA – zawody organizujemy często dzięki uprzejmości ośrodków jeździeckich. Aby móc cieszyć się tak pięknymi terenami, posprzątaj po swoim psie. Dbajmy o czystość. Przygotowaliśmy torebki na psie kupy, które znajdziesz w różnych miejscach ośrodka.
H jak HUMOR – dobry niech Cię nie opuszcza, zawody mają być przede wszystkim dobrą zabawą. Zarówno dla psów jak i dla ludzi.
I jak INTELIGENCJA – jedno z kryteriów oceny biegu na coursingu. Są tacy, którzy twierdzą, że najbardziej inteligentny jest ten pies, który ze startu przechodzi na metę i tam czeka na wabik. Bardziej doświadczeni wiedzą jednak, że to bardziej skomplikowane.
J jak JEDZENIE – Twój pies nie powinien jeść dużego śniadania w dniu zawodów. Ostatni pełny posiłek podaj mu w przeddzień biegania. Bieganie z pełnym brzuchem zwiększa ryzyko skrętu żołądka, a energię do biegania pies ma już zmagazynowaną w organizmie. Możesz podawać małe przekąski. Zawsze pamiętaj o podawaniu wody.
K jak KAGANIEC – kaganiec załóż przed biegiem (nie dotyczy charcików włoskich), przed odpięciem smyczy, zdejmij go po biegu, kiedy pies ma już założoną obrożę.
L jak LICENCJA – pamiętaj, że pies przystępujący do biegów licencyjnych musi startować w czapraku i w kagańcu (nie dotyczy charcików włoskich). Po pozytywnie odbytych biegach nie zapomnij również przesłać dokumentów do licencjatora nie później niż do 3 miesięcy po próbach. W przeciwnym wypadku Twój pies będzie musiał podejść do nich ponownie!
M jak META – bieg kończy się, kiedy oba psy dobiegną do wabika. Dlatego jeśli Twój pies skończył bieg, nie idź po niego, ale pozwól dokończyć bieg sparingpartnerowi.
N jak NAMIOT PRZYGOTOWAWCZY – zwykle organizator przygotowuje takie miejsce, w którym pies czeka na chwilę przed startem. Udaj się do niego, kiedy zostaniesz wywołany lub gdy zbliża się Twój numer biegu.
O jak ODPRAWA – staraj się przyjechać w godzinach przewidzianych przez organizatora. Po rejestracji psów, a przed rozpoczęciem zawodów, w sekretariacie jest jak w ulu. Uszanuj więc ten krótki czas, jaki mają dziewczyny na przygotowanie kart sędziowskich i rozpiski biegów.
P jak PIES – mimo, że masz dużo ważnych spraw na głowie, nie zapominaj o swoim psie! To najważniejszy bohater dnia zawodów. Mamy nadzieję, że był trenowany przed zawodami, a wysiłek jakiego za chwilę doświadczy nie będzie dla niego nowością. Zapoznaj się koniecznie z tym, co piszemy o rozgrzewce. Zadbaj o to, aby pies nie stał za długo przy parkurze „spalając się” oglądaniem biegów innych psów. Nie pozwól również, aby cały czas oczekiwania na bieg Twój pies spędził w samochodzie. Parkowanie auta z dala od parkuru to bardzo dobry pomysł.
R jak ROZGRZEWKA i ROZCHODZENIE – przed biegiem Twój pies musi rozgrzać i rozruszać mięśnie – pochodź z nim lub potruchtaj parę minut – wyciągnięcie psa prosto „z auta” na start zwiększa ryzyko kontuzji; po biegu pozwól psu rozchodzić mięśnie, a potem daj mu wody.
S jak SEKRETARIAT – tutaj zostawisz dokumenty psa i pobierzesz katalog, tu znajdziesz wyniki pierwszego biegu Twojego psa. Sprawdzisz też kolejność biegów w drugiej turze. S to także „smile” – pamiętaj o tym!
S jak START – pamiętaj, aby być o czasie na linii startu. Szanuj organizatorów i innych uczestników, którzy przygotowują psy i nie muszą na Ciebie czekać. Pamiętaj również, że z prawej strony na starcie zawsze stoi czaprak czerwony, z lewej biały.
T jak TOREBUNIA – szminka, lusterko i klucze od piwnicy. Te ostatnie mogą szczególnie Cię uwierać, a psy skutecznie wystraszyć.
U jak UŚMIECH – atmosferę zawodów tworzą Uczestnicy.
W jak WETERYNARZ – po zarejestrowaniu się w sekretariacie musisz udać się z psem na kontrolę weterynaryjną. Tu lekarz zbada Twojego psa i zadecyduje, czy może wziąć udział w zawodach. Do ponownej kontroli między biegami stawiają się wszystkie psy poniżej 2 i powyżej 6 roku życia.
W jak WODA – miej ze sobą wodę i miskę – nawodnienie psa jest bardzo istotne w trakcie zawodów; zazwyczaj organizator zapewnia wodę dla psów, jednak nie wszystkie psy chcą pić „nieswoją” wodę.
Z jak ZAWODY – zawody powinny być zwieńczeniem Twojej pracy z chartem, a nie możliwością wybiegania psa. Pamiętaj, że wymuszona pogoń uruchamia w organizmie psa cały łańcuch biologicznych mechanizmów, z którymi nieprzygotowany pies może sobie nie poradzić! Dbaj o zdrowie psa przygotowując go do każdego startu.
Autorzy: chartcorowecrew.pl