Charcik włoski – genetyka

Bardzo miło mi podzielić się informacją, że ukończyłam szkolenie z genetyki charcików włoskich. Niezwykle fascynująca i bardzo szczegółowa seria wykładów, ćwiczeń oraz pracy na wynikach testów i rodowodach naszych własnych psów, trwała przez kilka tygodni, zajęła w sumie 40 godzin i została przygotowana specjalnie dla nas.

Kurs prowadzony był przez fantastycznego nauczyciela – hodowcę, sędziego kynologicznego, biologa i pracownika Katedry Genetyki i Metod Doskonalenia Zwierząt UR w Krakowie, wieloletniego pracownika Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego Panią Katarzynę Adamus-Fiszer.

Szkolenie objęło podstawy genetyki i dziedziczenia oraz tematy bardziej szczegółowe, jak: dziedziczenie umaszczeń w rasie charcik włoski, choroby genetyczne i inne wady charcików włoskich, planowanie hodowli, dziedziczenie cech anatomii w oparciu o analizę wzorca rasy, dziedziczenie charakteru, analiza rodowodów, czy konstruowanie linii hodowlanych.

W szkoleniu poza mną udział wzięły trzy inne hodowczynie: Ania, Gosia i Ludmiła – w tym niewielkim gronie godzinami dyskutowałyśmy o rasie, mogłyśmy wymienić obiektywne spostrzeżenia i doświadczenia hodowlane. Nawet jeśli część wiedzy już posiadałyśmy, to teraz jest ona doskonale usystematyzowana i poukładana.

Pani Kasia zaraziła nas pasją do genetyki – dzięki niej niektóre bardzo skomplikowane zagadnienia stały się łatwiejsze do zrozumienia, a obszerna wiedza zdobyta na wykładach na pewno bardzo nam się przyda w dalszym planowaniu i prowadzeniu hodowli charcików włoskich.

Więcej o naszych kompetencjach można przeczytać TUTAJ.