Charcik włoski – genetyka

Opublikowane 22 marca 2021

Miło mi podzielić się informacją, że ukończyłam szkolenie z genetyki charcików włoskich. Niezwykle fascynująca seria wykładów, ćwiczeń oraz pracy na wynikach testów i rodowodach naszych własnych psów, trwała przez kilka tygodni i zajęła w sumie 40 godzin.

Kurs prowadzony był przez fantastycznego nauczyciela, biologa, pracownika Katedry Genetyki i Metod Doskonalenia Zwierząt UR w Krakowie Panią Katarzynę Adamus-Fiszer. Szkolenie objęło między innymi takie tematy jak: dziedziczenie umaszczeń w rasie charcik włoski, choroby genetyczne i inne wady charcików włoskich, dziedziczenie cech anatomii w oparciu o analizę wzorca rasy, dziedziczenie charakteru, analiza rodowodów, czy konstruowanie linii hodowlanych.

W szkoleniu poza mną udział wzięły trzy inne hodowczynie: Ania, Gosia i Ludmiła – mogłyśmy w tym niewielkim gronie dyskutować o rasie, wymienić obiektywne spostrzeżenia i doświadczenia hodowlane. Nawet jeśli część wiedzy już posiadałyśmy, to teraz jest ona doskonale usystematyzowana i poukładana. Pani Kasia zaraziła nas pasją do genetyki – dzięki niej niektóre bardzo skomplikowane zagadnienia stały się łatwiejsze do zrozumienia. Wiedza zdobyta na wykładach na pewno bardzo nam się przyda w dalszym planowaniu i prowadzeniu hodowli charcików włoskich.