Jak zmienić karmę charcikowi?

Posiłkując się wiedzą zdobytą na szkoleniach z psiej dietetyki, przygotowałam krótki poradnik, jak zmienić karmę charcikowi, jak zrobić to bezpiecznie, nie narażając go przy tym na rozstrój układu pokarmowego. Charciki włoskie są znane z tego, że mają „delikatne żołądki”, wystarczy, że „złapią” coś na spacerze i biegunka gotowa. Ale nie dotyczy to tylko i wyłącznie tej rasy. Psy generalnie mają bowiem stosunkowo krótki przewód pokarmowy i dużo uboższą mikrobiotę niż ludzie.

Nagłe i częste zmiany karmy powodują niestrawność, zaburzenia równowagi mikrobiologicznej układu pokarmowego, stany zapalne jelit, a nawet zaburzenia trawienia i wchłaniania. Psia dieta powinna być więc stała, a zmiana pokarmu rzadka i stopniowa.

Nam ciężko sobie wyobrazić, żeby jeść codziennie to samo. Dlatego bardzo często własne, ludzkie doświadczenie przekładamy na nasze charciki włoskie. Są nawet właściciele, którzy co chwilę kombinują z nowymi smakami, aby „urozmaicić” charcikowi dietę. Nic bardziej błędnego. Jak twierdzi doświadczona dietetyk zwierzęca – Pani Karolina Hołda:

Psy nie mają potrzeby różnorodności smaków, a zatem mało prawdopodobne, że karma im się “znudzi”. Zachowanie, które odbieramy jako wybrzydzanie przy misce, jest bardzo często związane z błędami opiekuna. Kiedy zmieniamy czworonogowi karmę “na żądanie”, tworzymy na własne życzenie grymaśnego pupila. Co więcej – częste zmiany w pożywieniu są niewskazane! Gwałtowne i częste zmiany mogą prowadzić do obniżenia zdolności adaptacyjnych jelit. Pamiętaj, że każda zmiana w diecie psa powinna być uzasadniona. To znaczy, że nie można zmienić dotychczas podawanej zwierzakowi karmy wyłącznie z powodu naszego kaprysu”.

Jak więc bezpiecznie przestawić charcika na nowy pokarm?

Zmiana karmy na nową powinna się odbywać powoli i zająć około 7 dni. Dotyczy to wszystkiego, co pies dostaje do jedzenia – w tym również smaczków. Nawet karma tej samej marki, ale o innym smaku, czy podobnym ale jednak delikatnie innym składzie, powinna zostać wprowadzana stopniowo.

U nas zmiana pożywienia na nowe trwa zwykle około dziesięciu dni i zawsze zalecamy to samo naszym właścicielom szczeniąt – pierwszego dnia do starej karmy dokładamy 10% nowej, drugiego 20%, trzeciego 30% itd. W dziesiątym dniu charcik dostaje już wyłącznie nowy pokarm. Przez kolejne blisko trzy tygodnie organizm przystosowuje układ pokarmowy do nowego pożywienia – zmienia się powierzchnia jelita i skład soków trawiennych. To, czy karma służy naszemu charcikowi włoskiemu, można obiektywnie ocenić dopiero po około sześciu tygodniach.

Źródło: https://karolinaholda.com/
Kiedy istnieje potrzeba zmiany karmy na nową?

Karmę zmieniamy charcikowi włoskiemu jeśli:

  • pies, mimo zwiększenia ilości karmy chudnie, zaczynają być widoczne żebra, czy kręgosłup. Sierść jest w słabej kondycji lub karma charcikowi nie służy, bo np. pojawiają się problemy żołądkowe, wymioty, czy biegunki (należy przy tym wykluczyć np. zarobaczenie),
  • u charcika włoskiego zdiagnozowano chorobę lub alergię, co wymusza zmianę karmy na specjalistyczną, weterynaryjną, eliminacyjną albo o określonym składzie,
  • podczas zmiany etapu życia, bądź aktywności – przykładowo pies z wieku szczenięcego wchodzi w dorosłość lub zaczyna intensywne treningi i wymaga stosowania karmy typu „high energy”.

Nigdy nie zmieniaj swojemu charcikowi karmy, jeśli dobrze na niej funkcjonuje, chętnie ją je, kupy są ładne, pies wygląda zdrowo (ma lśniący włos), jest aktywny i ma dobre wyniki krwi.

Jak zmienić karmę charcikowi