Kaganiec dla charcika

kaganiec dla charcika włoskiego

Już za kilkanaście dni kaganiec dla charcika włoskiego będzie obowiązkowy na wszystkich wyścigach i zawodach coursingowych. Od 1 stycznia 2017 będzie obowiązywał nowy Międzynarodowy Regulamin Torowych i Terenowych Wyścigów Chartów.

Dokument nie został jeszcze przetłumaczony na język polski, ale nowy, oficjalny regulamin, wraz ze zmianami jest już dostępny na stronach FCI. Zmian jest sporo, ale najważniejszą dla charcików włoskich jest obowiązek posiadania od nowego roku kagańców wyścigowych podczas biegów.

Do tej pory charciki włoskie były jedyną rasą wyłączoną z obowiązku posiadania kagańców na wyścigach torowych i coursingach. Owszem charciki biegały w kagańcach w Skandynawii (wg tamtejszego regulaminu krajowego) – m.in w Finlandii, Szwecji, Norwegii.

W czerwcu 2016 (jak co roku) podczas Mistrzostw Europy w Coursingu na Słowacji, odbyło się zebranie Komisji Wyścigów Chartów (CdL). Delegaci poszczególnych państw proponowali zmiany do regulaminu. Jedną z propozycji – wysuniętą przez Finlandię – były właśnie obowiązkowe kagańce dla charcików włoskich. Propozycja została przegłosowana 10 do 5.

Finowie argumentowali to bezpieczeństwem. Wielokrotnie bowiem na zawodach zdarzają się agresywne charciki, które rzucają się podczas startu na swojego sparingpartnera. System dyskwalifikacji za takie zachowania jest „dosyć łagodny” (pierwsza dyskwalifikacja to tylko jednodniowy zakaz startów), a organizatorzy często zapominają odnotować to w karcie licencyjnej i agresywne charciki biegają dalej.

Dlatego po części taka decyzja jest zrozumiała. Z drugiej jednak strony, może lepiej byłoby popracować nad usprawnieniem systemu dyskwalifikacji, zamiast wymuszać na innych państwach dostosowywanie się do zasad które obowiązują od lat w Finlandii?

kaganiec wyścigowy dla charcika włoskiego

Obowiązkowy kaganiec dla charcika włoskiego wg nowych regulacji budzi sporo kontrowersji. Na niektórych właścicieli biegających charcików włoskich padł blady strach, bo nie każdy pies da sobie coś założyć na pysk. Niepotrzebnie jednak – zacięte psy zwykle nie zwracają uwagi na kaganiec, ale jest to również kwestia treningu. Wydaje się, że problem mogą mieć niedojrzałe, dopiero zaczynające biegać charciki, których zaciętość i chęć pogoni wzrasta dopiero wraz z ilością odbytych biegów. Te, które biegały bez kagańców już kilka sezonów, powinny sobie poradzić ze zmianami – choć pewnie też nie wszystkie.

Regulamin FCI dopuszcza określone typy kagańców wyścigowych, które mogą być wykonane z metalu, skóry lub plastiku. Przed Mistrzostwami Europy w Helsinkach w 2015 roku, zakupiliśmy metalowe, zabudowane kagańce dla naszych psów (model pierwszy). Zdarzały się jednak incydenty z wkładaniem łapy między pysk a kaganiec, co było dosyć niebezpieczne. Zaczęliśmy się również bać o trwałość metalowych kagańców np. podczas upadku, czy przewrotki. Pęknięty kaganiec może być dla psa okropnie niebezpieczny – takie sytuacje zresztą już się zdarzały m.in wśród whippetów.

Innym problemem jest dopasowanie kagańców wyścigowych dla charcików włoskich i brak ich łatwej dostępności w tej części Europy. Różnorodność rozmiarów i kształtów głów i pysków charcików, stanowi pewne wyzwanie. Najtrudniej dobrać kaganiec dla bardzo małych psów z krótką kufą. Kagańce często niestety nie pasują i obcierają – niektórzy śmieją się nawet, że idealnym kagańcem byłby metalowy kapsel od szampana.

Po długich poszukiwaniach, przymiarkach i próbach znaleźliśmy dość wygodne, plastikowe kagańce wyścigowe w typie amerykańskim – zatwierdzone przez regulamin FCI. Zostały już przetestowane przez nasze charciki. Te produkowane na zachodzie kagańce są bardzo lekkie i bezpieczne. Wyścigowy kaganiec dla charcika występuje w jednym rozmiarze, co może jest jego małym minusem. Może gorzej pasować na bardzo małe psy, ale już nad tym pracujemy. Produkt chwilowo nie jest dostępny.

EDIT: po czasie okazało się, że jednak te plastikowe kagańce nie są najlepsze na coursing, ponieważ wpada przez nie bardzo mało powietrza. Po drodze testowaliśmy jeszcze australijskie MIllers’y i są to kagańce najwygodniejsze i najlepiej akceptowanej przez charciki włoskie.

img_3357
img_3406

Brak komentarzy

    Skomentuj