Pozycje traktujące o charcikach włoskich to temat, który dość często przewija się, kiedy wydajemy do domu szczenię. Zwykle osoby, które biorą pod opiekę charcika włoskiego, chcą wiedzieć o nim jeszcze więcej. Większość książek o rasie jest jednak dostępna tylko w języku angielskim. Jedną z moich ulubionych jest natomiast czeska książka, którą napisała Pani Helena Podaná – często zresztą bazujemy w naszych tekstach na fragmentach tej pozycji. Polską książeczką traktującą o charciku jest Mój pies. Charcik włoski napisany przez panią Joannę Górnicką i wydaną w 1987 roku. Czasami można ją jeszcze znaleźć w antykwariatach.
Na szczęście w dzisiejszych czasach dostęp do informacji jest łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej, a masę tytułów możemy zakupić w internecie w postaci e-booka i przeczytać na ekranie monitora. Zapraszam więc w krótką podróż, przez świat literatury o charcikach włoskich. – przez pozycje, które powinny znaleźć swoje miejsce na półkach miłośnika rasy. Każda z nich jest solidną dawką rzetelnej informacji, choć po części oczywiście każda jest podobna, bo traktuje o tym samym. Ta literatura pozwala jednak zrozumieć pochodzenie tej wyjątkowej rasy, a także jest zbiorem praktycznej wiedzy na temat pielęgnacji, żywienia, czy szkolenia charcików włoskich.
Italian Greyhound – Dino Mazzanti
To pozycja, którą poleciła mi kiedyś ukraińska hodowczyni i która doskonale sprawdzi się dla nowych opiekunów charcików włoskich. Autor bacznie przygląda się rasie, rozpoczynając od jej historii i pochodzenia, aż po współczesną opiekę nad tymi psami. Książka zawiera obszerne informacje dotyczące roli tej rasy w kulturze i historii. Czytelnicy dowiadują się, jakie cechy charakteryzują charciki włoskie pod względem wyglądu, wielkości i anatomii, ale także temperamentu – ich potrzeb społecznych i aktywności fizycznej. Książka zawiera wskazówki dotyczące opieki nad charcikami – w tym żywienia, pielęgnacji i profilaktyki zdrowotnej. Autor sporo miejsca poświęca tematowi pojawienia się szczenięcia w nowym domu, treningach, diecie, czy socjalizacji, która jest w przypadku tej rasy bardzo ważna.
Italian Greyhounds. Italian Greyhound Dog Complete Owners Manual – George Hoppendale, Asia Moore
Można powiedzieć, ze to taka charcikowa biblia, kolejne znakomite źródło informacji na temat rasy. Ta pozycja bardzo szczegółowo traktuje o charcikach i codziennym życiu z nimi. Autorzy przeprowadzają czytelnika tak naprawdę przez całe życie psa – od urodzenia do jego późnej starości. Poruszają m.in. kwestie opieki medycznej, odpowiedniej diety, pielęgnacji i szkolenia. To na pewno świetna pozycja dla tych, którzy dopiero zastanawiają się nad zakupem psa tej rasy. Książka zawiera również ciekawostki, historie i anegdoty związane z charcikami. To wszystko sprawia, że jest to lektura bardzo interesująca. Autorzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, pomagając czytelnikom zapewnić najlepszą opiekę i życie swoim psom.
Italian Greyhound. A Complete Guide to the Breed – Chloe H. O’Malley
Zdecydowanie jedna z obszerniejszych pozycji o charcikach włoskich, która ma ponad 360 stron. To wyjątkowo wszechstronna książka, zawierająca w zasadzie wszystko o rasie. Zaczyna się od historii i pochodzenia charcików, przez rozwój rasy, aż po jej uznanie i obecność charcików na całym świecie. Opowiada o ich cechach fizycznych, umaszczeniach i unikalnych atrybutach. Autorka bierze pod lupę osobowość charcika, jego inteligencję i przydatność w psich sportach – opowiada o sportowych aktywnościach, którymi można cieszyć się z charcikiem włoskim – wspólne wędrówki, agility, polowanie i biegi terenowe. Książka obejmuje też wszystkie niezbędne informacje na temat opieki i pielęgnacji. Zawiera wskazówki dotyczące szkolenia charcika – od podstaw posłuszeństwa, po bardziej zaawansowane techniki i rozwiązywanie typowych problemów behawioralnych. Rozdziały są krótkie, bardzo esencjonalne, a książka jest napisana prostym, przystępnym językiem.
Italian Greyhounds Today – Annette Oliver
Jedna z moich ulubionych pozycji – mam ją w wersji drukowanej i bardzo chętnie do niej wracam. To ciekawa i wartościowa książka, napisana przez brytyjską znawczynię i hodowczynię rasy, która jest również sędzią kynologicznym (m.in. dwukrotnie sędziowała na największej w Wielkiej Brytanii, prestiżowej wystawie Crufts, przez ponad 10 lat była również szefową Klubu Charcika). Ponownie – jest to przewodnik dla miłośników charcików włoskich. Autorka prezentuje pełny obraz rasy, łącząc w książce sporo o ich brytyjskiej historii, osobowości, charakterystyce, hodowli i pielęgnacji. Jednym z wyróżniających się elementów tej książki są ciekawe anegdotki i zdjęcia charcików, co pozwala czytelnikom lepiej zrozumieć, dlaczego ta rasa jest tak wyjątkowa i ceniona. Nie jest to tak obszerna lektura, jak choćby ta wymieniona wcześniej, ale Annette Oliver dostarcza kompletną, rzetelną i pasjonującą wiedzę o rasie, co sprawia, że ta pozycja zasługuje na najwyższe rekomendacje.
Italian Greyhound 21st Century – Lilian Barber
Kolejna pozycja uważana za charcikową biblię – bardzo szczegółowa, ponad 300-stronicowa książka, napisana przez hodowczynię (przydomek Di La Scala) i sędzinę AKC, byłą szefową Klubu Charcika Włoskiego w Ameryce (IGCA). To bogato ilustrowany podręcznik, podzielony na pięć części, zawierający bardzo szczegółowe informacje dla właściciela lub potencjalnego właściciela charcika. To podręcznik napisany przez osobę, która ma ogromne doświadczenie z charcikami. Można tu znaleźć opisy różnych osobowości i problemów (zarówno behawioralnych, jak i zdrowotnych), na które można się natknąć. Są także świetne wskazówki dotyczące szkoleń i opieki zdrowotnej oraz informacje dotyczące wystawiania psa. Tę książkę jednak dość ciężko zdobyć, a obecnie jej ceny sięgają nawet kilkuset złotych.
The Italian Greyhound – The Dog Anthology – praca zbiorowa
To książka, która gromadzi przedruki wcześniejszych publikacji o charcikach włoskich – głównie z XIX w. Wszystkie zostały napisane przez ekspertów rasy, swoich czasów. Ta pozycja zawiera rozdziały m.in. z: The Dog Book Jamesa Watsona (opublikowanej po raz pierwszy w Londynie w 1906 roku, w dwóch tomach i w ograniczonej liczbie), Ilustrowanej Księgi Psa autorstwa Vero Shawa (ta praca została po raz pierwszy opublikowana w częściach w latach 1879–1881 i szczegółowo opisywała każdy aspekt ponad sześćdziesięciu ras psów), czy Psy Brytyjskie – Różne Rasy autorstwa D. Drury – pierwotnie opublikowanej w dwóch tomach w 1888 r. Nie jest to łatwa lektura, bo napisana specyficznym językiem, którego dzisiaj nikt już nie używa. Jest to bardziej gratka historyczna dla amatorów materiałów źródłowych.