Jak duży będzie mój charcik w dorosłości, ile powinien ważyć, czy nie jest za chudy i kiedy przestanie rosnąć? To bardzo częste pytania, które zadają nam nowi właściciele szczeniąt. Oczywiście bardzo ciężko to przewidzieć, kiedy maluch ma zaledwie 8, czy 10 tygodni. Pomimo tego, że znamy swoje linie i mniej więcej (nawet po wyglądzie szczeniąt) możemy domyślać się jak wyrosną, to czasem ich wzrost jest tak różny na różnych etapach życia, że nie sposób dokładnie to przewidzieć i można być zaskoczonym. Jednym z przykładów może być nasza Ciucia – to charciczka z linii, która bardzo długo się rozwija, a ona była jednym z najmniejszych maluchów, jakie przyszły u nas na świat (w ósmym tygodniu życia ważyła 1200 g). Sądziliśmy, że będzie to mikro suczka, a jednak z czasem dorosła do normalnego, charcikowego wzrostu 36 cm i wagi 4,5 kg. Charciki włoskie rosną w różnym tempie, szacuje się, że większe osobniki docelowy wzrost osiągają około roku, mniejsze znacznie szybciej – nawet do ósmego miesiąca życia. Linia z której pochodzą psy, a nawet płeć mają znaczenie – samce rosną dużo szybciej i dłużej, niż suczki.
Siatka centylowa dla psa
Jakiś czas temu przy okazji artykułu o webinarach z psiej dietetyki, wspomniałam o bardzo pomocnym narzędziu do monitorowania szczenięcego wzrostu polecanym przez jednego z wykładowców – o siatce centylowej WALTHAM™ Puppy Growth Chart, opracowanej przez grupę ekspertów, w tym lekarzy weterynarii, statystyków i naukowców zajmujących się żywieniem w Waltham Petcare Science Institute. Ostatnio zorientowałam się, że jest ona dostępna również online i nie trzeba drukować kartek. W prosty sposób wystarczy jedynie założyć konto, żeby mieć dostęp do wykresów w chmurze. To świetne narzędzie dla wszystkich, którzy chcieliby przewidzieć docelową wagę swojego charcika włoskiego i zobaczyć, czy ich pies prawidłowo rośnie. Wykresy są oparte na danych pochodzących od 50 000 zdrowych, młodych psów i stanowią standard zdrowego wzrostu. Zostały naukowo opracowane w podobny sposób, jak wykresy, których lekarze na całym świecie używają do monitorowania wzrostu dzieci (np. standardy wzrostu WHO).
Po co kontrolować wzrost szczenięcia?
Badania naukowe wykazały, że zdrowa waga na całe życie, zaczyna się od zdrowego wzrostu w młodym wieku. Szczenięta, które rosną zbyt szybko, są narażone na problemy zdrowotne, w tym otyłość, czy choroby stawów i serca. Zbyt wolny wzrost natomiast, może wskazywać m.in. na nieprawidłowości w żywieniu czworonoga, zarobaczenie, silny stres, czy jeszcze inne schorzenia. Dobre oszacowanie idealnej wagi młodego psa i tego, ile powinien przybierać na wadze, może być jednak dla właściciela trudne, bo niezależnie od rasy, czy płci o czym już wspomniałam, na tempo wzrostu szczeniaka wpływa wiele czynników, w tym docelowy rozmiar, dieta, to, czy pies jest wykastrowany, a nawet środowisko, w którym żyje.
Jak duży będzie mój charcik?
Ja przy pomocy siatek centylowych zaczęłam monitorować wagi trzech samców, które z nami mieszkają – wagi Borka wpisywałam jeszcze na wydrukowanej tabeli, a potem uzupełniłam w sieci, a wagi Kotleta i Chrupka wpisywałam już online. Borek przyjechał do nas mając cztery miesiące i od razu widać było, że będzie to grubokościsty samiec – szacowałam jego docelową wagę na 7 kg. Obecnie Borek waży 6.5 kg i już zakończył wzrost, ale za to mógłby nieco przytyć. Na ten moment ma bardzo atletyczną budowę, żeby nie powiedzieć, że to same mięśnie, skóra i kości. Na drugim wykresie widać wzrost Kotleta, który jest bardzo równomierny i podejrzewam, że jego waga zatrzyma się mniej więcej na poziomie około 5.5 kg. Ostatni wykres, to dane Chrupka, który jest dość „pulchnym” szczenięciem i szczerze mówiąc jeszcze ciężko mi oszacować jego finalną wagę. Podejrzewam, że będzie to ok. 5,5 kg. Dobrze widać też, jaki skok wzrostowy zaliczył w 10. tygodniu życia. Bardzo jestem ciekawa, czy moje przewidywania się sprawdzą, a tymczasem wszystkich właścicieli szczeniąt szczerze zachęcam do korzystania z takiego „dzienniczka” pomiarów.