Coraz częściej, choć nadal rzadko weterynarze zwracają uwagę na potrzebę rehabilitacji charcika włoskiego po złamaniu. A rehabilitacja po złamaniach jest bardzo ważna, aby przyśpieszyć nie tylko zrastanie się kości, ale również przywrócić charcikowi pełną sprawność w jak najkrótszym czasie. Jest to szalenie ważne, aby pomóc wrócić charcikowi włoskiemu do zdrowia każdymi możliwymi sposobami. W Warszawie polecane miejsca to Animal Center i Sprawna Bestia.
W jednej z amerykańskich publikacji poświęconej rehabilitacji po złamaniach u psa, przeczytałam bardzo ważne zdanie: „Po stresie związanym z operacją złamanej łapy przychodzi myśl, że najgorsza praca właśnie została wykonana i teraz jedyne co musimy robić, to czekać, aż kość się zrośnie. Nic bardziej mylnego – to dopiero początek ciężkiej pracy”1. Wiele osób myśli o rehabilitacji, jak o zbędnym kroku, dodatkowej niedogodności, dodatkowych wyjazdach, czy dodatkowym stresie dla psa, tymczasem stanowi ona nieodłączny element procesu terapeutycznego – często na równi z innymi metodami leczenia.
Dzięki coraz bardziej rozwiniętej medycynie zwierząt, mamy do wyboru wiele metod terapeutycznych jak: laseroterapię, magnetoterapię, elektroterapię, sonoterapię, światłolecznictwo. Niektóre z wymienionych metod nie nadają się jednak do wykorzystania, kiedy pies ma pozostawioną w łapie płytkę. Dlatego najbardziej popularnymi zabiegami fizjo podczas połamań charcików jest magnes i bieżnia wodna.
Rehabilitacja charcika po złamaniu przez hydroterapię, masaże i kinezyterapię ma jeszcze jedno bardzo istotne znaczenie – pozwala psu na odblokowanie korzystania z kończyny. Ból wiążący się ze złamaniem blokuje psa, który intuicyjnie oszczędza łapę. Odpowiednie zabiegi i ćwiczenia pomagają mu przełamać tę psychiczną barierę. Jest to też forma spędzenia aktywnie czasu po dłuższym ograniczeniu ruchu.
Suplementacja charcika ze złamaną łapą
Suplementacja charcika powinna się rozpocząć już podczas wymiany zębów, często między innymi to zaniedbanie powoduje złamania w młodym wieku. Jeśli jednak do złamania już dojdzie warto zaopatrzyć się w suplementy zawierające chondroitynę, glukozaminę, MSM i przede wszystkim kolagen typu II. Nasze psy dostają suplementy przez całe życie.
Kiedy konieczne jest wsparcie rehabilitacji i regeneracja, wówczas skuteczne są suplementy zawierające chondroitynę (występuje w owocach morza np. krewetkach czy małżach). Chondroityna wpływa na zmniejszenie bólu i zwiększa funkcjonalność stawów. W kombinacji z glukozaminą zapobiega postępowi choroby zwyrodnieniowej. Również regularne spożywanie tranu zmniejsza dolegliwości bólowe, a jednocześnie zapobiega uszkodzeniom mazi stawowej2.
O czym warto wspomnieć – w badaniach naukowych przedstawiono, że siarczan chondroityny lub glukozaminy, pozwala zmniejszyć dawkę leków przeciwbólowych o połowę. Oznacza to, że stosowanie suplementów poprawia jakość życia chorego poprzez zmniejszenie dolegliwości bólowych. Badania naukowe w oparciu o badanie MRI dowodzą, że w grupie pacjentów przyjmujących suplementy, po 2 latach nastąpiła mniejsza utrata chrząstki w porównaniu do grupy, która przyjmowała placebo. Wniosek jest prosty – przyjmowanie suplementów „na stawy” (zawierających w swoim składzie siarczan chondroityny lub glukozaminy) hamuje degradację chrząstki, ale nie odbudowuje jej. Preparaty te poprawiają jakość życia pacjentów poprzez zmniejszenie bólu oraz można założyć, że mogą spowalniać proces degeneracji chrząstki3.
Należy pamiętać, że efekt stosowania dodatkowych suplementów nie będzie widoczny od razu. Trzeba je podawać regularnie przez dłuższy czas i mieć na uwadze, że odstawienie może się wiązać z pogorszeniem kondycji, np. przy bardzo aktywnym trybie życia. Często przy powolnym zroście lub jego braku ortopedzi przepisują charcikom ludzki lek osteogenon. Składniki, które zawiera mają pozytywny wpływ na formowanie tkanki kostnej. Trzeba jednak pamiętać, że podobnie jak przy suplementach, jego działanie pojawia się dopiero po czasie.
Rehabilitacja jest wymagająca i angażująca czasowo, bo każdą sesję terapeutyczną warto wykonać minimum 10 razy, w odstępach dwu, trzydniowych. Na szybkość w dochodzeniu do pełnej sprawności wpływ ma więc bardzo wiele czynników. Charcik po złamaniu potrzebuje rozsądku właścicieli, fachowej opieki, suplementacji i rehabilitacji – połączenie tego wszystkiego daje ogromną szansę na szybki powrót do całkowitego zdrowia i potrafi też sprawić właścicielowi ogromną satysfakcję.
____
Przypisy:
- Physical rehabilitation (after traumatic injury), Courtney J Arnoldy, Jacqueline Davidson, Helen Fentem-Jones
- ortopedio.pl
- dr n. med. Paweł Walsek, https://biegajacyortopeda.pl
____
Źródła:
vethelpdirect.com/vetblog/2022/04/30/how-to-rehabilitate-a-dog-after-a-broken-leg/
vetlexicon.com/treat/canis/freeform/physical-rehabilitation-(after-traumatic-injury)