Seria webinarów

W ubiegłym tygodniu wzięłam udział w dwóch szkoleniach dotyczących socjalizacji szczeniąt w hodowli i behawioryzmu psów. Dodatkowa nauka zawsze jest dla mnie niezwykle cenna, niezmiennie staram się więc poszerzać swoją wiedzę, którą potem możemy wykorzystać w hodowli oraz w kontaktach i w pracy z naszym stadem i szczeniętami.

Wykłady zajęły w sumie trzy dni i dotyczyły niezwykle ważnych i interesujących tematów jak: etapy rozwoju szczenięcia, socjalizacja pierwotna i wtórna, testy temperamentu szczeniąt, przygotowanie szczeniaków do opuszczenia hodowli, komunikacja z psem, szkolenie metodami pozytywnymi, procesy uczenia się, czy eliminacja niepożądanych zachowań.

Prelegentkami webinaru o socjalizacji szczeniąt były hodowczynie bullterierów miniaturowych, zoopsycholożki, bardzo otwarte na wszelkie pytania i ewentualne dylematy. Przy czym bardzo wartościowe było poznanie perspektywy ich doświadczeń jako hodowców innej rasy – które jak się okazało w dużej części pokrywają się z naszymi, co oczywiście bardzo nas cieszy. Przykładamy do socjalizacji naszych maluchów sporą wagę, a nasze szczenięta są powszechnie znane z tego, że należą do odważnych charcików. Mimo to każda dodatkowa wiedza, tipy, porady i wymiana doświadczeń między hodowcami jest bardzo cenna.

Autorką webinaru o behawioryzmie psów była natomiast instruktorka szkolenia psów i pasjonatka psiego posłuszeństwa – Pani Dorota Pankowska, która bardzo interesująco opowiadała o aspektach pracy z psem. Mimo iż szereg tych zagadnień znamy od podszewki i nie jest nam obca również literatura o tym traktująca, to niezwykle zajmujące było posłuchanie jakie podejście do powyższych zagadnień ma osoba od lat pracująca z psią psychiką. Seria kilkugodzinnych webinarów okazała się bardzo ciekawa, szczególnie ze względu właśnie na praktyczne przykłady z życia wzięte – często przytaczane i opisywane przez wykładowczynie.