Badaniom poddano wpływ sterylizacji (zabiegu owariohisterektomii) na osiągnięcia greyhoundów wyścigowych.
Żeby porównać wyniki zawodników przed i po zabiegu, w długookresowych badaniach wykorzystano model efektów losowych. Charty dobierano według pokonywanych dystansów i dat wyścigów oraz czy były sterylizowane. Wszystkie suki porównano pod kątem wpływu zabiegu sterylizacji na ich wyścigowy potencjał. Wyniki wybrano z okresu bezrujowego (anestrus, od fazy porujowej do następnego okresu estrus – rui właściwej).
Sterylizacja suk sportowych bez szkody dla wydolności
Badania wykazały, że sterylizacja nie ma realnego wpływu na osiągi, bo średnie pogorszenie czasu u badanych suk wyniosło 0,066 sekundy na dystansie powyżej 480 metrów (90% przypadków w widełkach od -0,004 do +0,135 sekundy). Upływ czasu od zabiegu sterylizacji również nie miał wpływu na wynik (90% przypadków w widełkach od -0,0002 do +0,0001 sekundy/dzień).
Sterylizacja suk greyhoundów wyścigowych nie wywarła żadnego wpływu na potencjał badanych, także w długoterminowym ujęciu. Powyższe wyniki są omawiane w kontekście bieżących doniesień na temat zalet i wad sterylizacji w młodym wieku.
Tłumaczenie (c) Chartbeat
Phoenix Veterinary Services, Elsevier Ltd. 2013
Źródło: National Center for Biotechnology Information
Brak komentarzy