Charcik włoski szczenięta

Q & A

questions and answers

Jesteś zainteresowany szczenięciem charcika włoskiego? Zastanawiasz się, jak zarezerwować szczenię, jak się przygotować, ile kosztuje charcik włoski? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają nam osoby zainteresowane charcikami włoskimi.

Nie jesteśmy sklepem internetowym, w którym szczenię w odpowiednim kolorze wybiera się ze zdjęcia, klika „kup teraz”, płaci PayU, a paczuszka na następny dzień zostaje dostarczona pod drzwi kupującego. Każde szczenię ma indywidualne cechy charakteru – jedno szybciej i łatwiej dostosuje się do ludzi, w których życiu ciągle coś się dzieje, a inne będzie mniej przebojowe i najszczęśliwsze, spędzając życie pod kocem – z ukochanym człowiekiem. My jesteśmy również po to, aby pomóc wybrać przyszłym rodzinom takiego psa, który spełni ich oczekiwania na wiele kolejnych lat wspólnego życia.

Za każdym, planowanym u nas miotem stoi szereg kwestii – od zdrowia i temperamentów rodziców, po uzyskanie odpowiedniej anatomii przyszłych charcików. Czasami już sam wybór rodowodu konkretnego psa – rodzica, tworzy w głowie hodowcy obraz szczenięcia, jakie może urodzić się z takiego skojarzenia. Następnie przychodzi wielotygodniowe oczekiwanie, właściwa opieka nad szczenną suką, aż do punktu kulminacyjnego, czyli samego porodu. Ten natomiast niejednokrotnie jest trudny i bywa, że u charcików wiąże się z komplikacjami – przy tym z oczywistym stresem i strachem o mamę i dzieci. A to dopiero przecież początek „zabawy”, po której następuje odpowiednie wychowanie szczeniąt tak, aby wyrosły na mądre i odważne charciki włoskie.

Nie jesteśmy hodowlą, która przekazuje swoje swoje psy na stacji benzynowej i nie wie, co dalej dzieje się ze szczeniętami. Staraliśmy się od początku wokół siebie zbudować społeczność osób zaangażowanych w rasę, osób, które nam zaufają. Ostrożnie podchodzimy do wyboru nowych właścicieli, bo chcemy być pewni, że charcik, przez całe swoje długie życie, będzie miał właściwą opiekę rozsądnych ludzi, którzy nigdy jego i nas nie zawiodą. Jesteśmy w kontakcie ze znakomitą większością właścicieli naszych psów i staramy się być zaangażowani w życie „naszych” charcików, zawsze służyć pomocą i radą. Nasz „charcikowy” dom, to miejsce zawsze otwarte dla właścicieli naszych psów, którzy zresztą niejednokrotnie, bardzo chętnie z tego korzystają.

Charcik włoski szczenięta
Jak wygląda proces rezerwacji szczenięcia?

Jeśli jesteś zainteresowany szczeniakiem charcika włoskiego z naszej hodowli prosimy o wypełnienie formularza rezerwacyjnego. W ankiecie znajduje się kilkanaście prostych pytań. Znając szczere odpowiedzi, jest nam łatwiej dobrać szczenię do nowej rodziny, a Ty będziesz się mógł cieszyć psem dopasowanym do swoich wyobrażeń.

Dlaczego akurat charcik włoski?

To pytanie jest bardzo ważne i zasadne, bo wiele osób kieruje się wyglądem charcików ich niewielkimi rozmiarami, czy obecną modą – nieszczególnie znając charakterystykę rasy. Oczywiście charciki włoskie to piękne psy, ale trzeba pamiętać, że są to psy o silnym instynkcie pogoni, energiczne, a zarazem bardzo delikatne. Zatem zanim zdecydujesz się na szczenię charcika włoskiego poczytaj trochę o tej rasie, zobacz, czy ten pies w ogóle do Ciebie pasuje. Odwiedź jedną z wystaw psów, przyjedź na zawody, czy charcikowy spacer. Tam będziesz mieć okazję zobaczyć charciki na żywo. Porozmawiaj z właścicielami, dowiedz się jakie to są psy i jak obchodzić się z tą rasą. Często wyobrażenie o charcikach włoskich, jakie nowi opiekunowie budują na podstawie słodkich zdjęć z instagrama, może się zderzyć z bezlitosną rzeczywistością. Staraj się jak najlepiej przygotować, zanim weźmiesz pod swoje skrzydła małego charcika.

Czy charcik włoski to pies odpowiedni dla mnie?

O tym jaki jest charcik włoski pisaliśmy w jednym z artykułów „Jaki jest charcik włoski„. Warto przeanalizować wszystkie za i przeciw. Osoby z małymi dziećmi zawsze namawiamy, aby się wstrzymać i poczekać, aż dzieci dorosną. Lepszym wyborem przy dzieciach może okazać się o rozmiar większy chart angielski whippet. Charcika odradzamy też osobom, których nie ma w domu całymi dniami. Poczytaj artykuły i dowiedz się więcej o rasie, pomyśl, czy masz warunki i czas na wymagającego psa. Charcik włoski to nie jest łatwa rasa i nie jest odpowiednia dla każdego. Oprócz całego wachlarza zalet, ma też sporo wad, z których warto zdawać sobie sprawę (między innymi dłuższy, niż u innych psów proces nauki załatwiania). Dobrze zastanów się więc, czy jesteś na to gotowy i jesteś w stanie dla charcika zmienić swoje życie.

Czy naprawdę charcik to pies tylko dla freelancerów i emerytów?

I tak i nie. Dobrze, jeśli jesteś w stanie poświecić charcikowi więcej czasu niż między 17:00, a 22:00. Charcik włoski siedzący całe dnie sam w domu nie będzie szczęśliwym psem. Jest wiele innych ras, dla których obecność człowieka nie będzie aż tak ważna, jak dla charcików włoskich. Idealnie jeśli pracujesz zdalnie, a może na zmiany z partnerem? Jesteś w stanie zabrać czasem psa do pracy, albo zerwać się w ciągu dnia, żeby wyjść z nim na spacer? My nie chcemy, aby nasz szczenięta trafiały do domów, w którym nikogo nie ma przez cały dzień. Podobnie, jak nie tolerujemy trzymania zdrowych psów na okrągło w klatkach.

Czy dobrze wziąć dwa charciki równocześnie?

Staramy się odradzać ten pomysł nowym opiekunom – szczególnie tym bez doświadczenia z chartami. Istnieje przekonanie, że dwa charciki które zajmą się sobą, to idealny pomysł dla ludzi, którzy dużo pracują. Ale! Już jeden charcikowy szczeniak to istne tornado, a co dopiero dwa w podobnym wieku. Zdarza się, że rodzeństwo zbyt dużą uwagę skupia na sobie nawzajem, trudniej też nauczyć czystości dwa młode psy jednocześnie. Charciki to zwierzęta, które zgodnie żyją w stadzie i uwielbiają mieć kompana. Warto jednak poczekać z drugim psem, aż pierwszy charcik wydorośleje. Szczenięta podglądają i kopiują inne psy, dlatego dojrzalszy pies będzie w stanie przekazać maluchowi pożądane zachowania i wychowanie młodszego okaże się dużo prostsze. O posiadaniu dwóch charcików włoskich można przeczytać tutaj.

Jaką płeć charcika włoskiego wybrać?

Zwykle nowi opiekunowie wybierają płeć psa ze względu na doświadczenia z wcześniejszych lat życia – np. „w domu rodzice zawsze mieli suczki”. Bardzo często pada pytanie jaka jest różnica między psem a suką. My nie widzimy istotnych różnic. Wydaje nam się, że suki są może bardziej charakterne, a psy łagodniejsze. Nie jest to jednak regułą. Bardzo dużo zależy od usposobienia konkretnego egzemplarza, linii z której pochodzi, charakterów rodziców – płeć ma tutaj marginalne znaczenie. O tym jaką płeć charcika wybrać pisaliśmy w tym artykule.

Kiedy trzeba zapłacić za szczeniaka?

Po otrzymaniu i pozytywnym rozpatrzeniu wypełnionej ankiety z pytaniami, zwykle kontynuujemy konwersację mailową.

  • jeśli akurat nie mamy dostępnych szczeniąt – przedstawimy Ci planowane mioty i powiemy o tym, kiedy będzie szansa na przekazanie Ci malucha. Oczywiście wtedy nie jesteśmy jeszcze w stanie obiecać kiedy dokładnie szczenię trafi w Twoje ręce, co nam się urodzi, ile będzie szczeniąt w miocie i jakie.
  • jeśli mamy dostępne szczenięta, zdzwaniamy się na video call, gdzie możemy się bliżej poznać – zawsze lepiej porozmawiać widząc się, choćby na ekranie monitora. Po udanej rozmowie, wysyłamy do wglądu umowę przedwstępną oraz draft umowy sprzedaży i prosimy o wpłacenie zadatku w wysokości 30% ceny psa. W przypadku braku kontaktu, wpłaty, bierzemy pod uwagę kolejne osoby z listy oczekujących. Około 5 tygodnia życia maluchów jesteśmy w stanie powiedzieć już więcej o każdym z nich i nakierować zainteresowanie nowych opiekunów na konkretnego psa, biorąc również pod uwagę preferencje przyszłych opiekunów (m.in. zawarte w ankiecie). Po pierwszym szczepieniu szczeniąt, można je odwiedzić i zobaczyć na żywo.
Ile się czeka na szczeniaka?

Jeśli myślisz o charciku włoskim, nie czekaj, aż miot będzie już na świecie. Zwykle jest on wstępnie zarezerwowany jeszcze przed tym jak się urodził. Czasem zdarza się, że szczenię jest dostępne „od ręki”, ale są to zwykle pojedyncze sytuacje, w których z jakiś przyczyn zmieniamy decyzję w sprawie nowego domu, nie decydujemy się na zostawienie malucha w hodowli, czy ktoś po prostu w ostatniej chwili anuluje rezerwację. Czasem rodzi się więcej szczeniąt, niż się spodziewaliśmy, czy planowaliśmy, wiec maluch może trafić do Twojego domu szybciej. Warto jednak szczenię zarezerwować z wyprzedzeniem. U nas mioty pojawiają się zwykle na wiosnę i lato, dlatego jeśli rezerwujesz szczenię w okresie, w którym maluchy wychodzą już do nowych domów, trzeba poczekać do kolejnego roku. Zdarza się, że na charcika włoskiego trzeba poczekać rok, albo i dłużej – szczególnie w przypadku bardzo ścisłych preferencji.

Czy można wybrać szczeniaka?

To my staramy się dobierać szczenięta do nowych właścicieli. Znamy je od początku, widzimy pewne cechy charakteru i wiemy do jakiej rodziny będą pasowały. Żeby jednak dobrać psa do Twojego trybu życia, musimy wiedzieć o Tobie jak najwięcej. Oczywiście można mieć preferencje co do płci, czy koloru – estetyka jest ważna i oczywiście bierzemy ją pod uwagę. Jeśli ktoś czeka na konkretny odcień psa, nie będziemy na siłę tych preferencji zmieniać. Warto jednak nie kierować się tylko kolorem, czy płcią. Dużo ważniejsze są zdrowie i charakter psa, który spędzi z Tobą resztę życia. Unikamy jak ognia wyboru szczeniąt po zdjęciach, czy na zasadzie „ten podszedł do mnie pierwszy”.

Czy muszę odwiedzić hodowlę?

Przywiązujemy ogromną wagę do wyboru przyszłych właścicieli, którzy albo już są, albo stają się naszymi przyjaciółmi – razem dzielimy smutki i radości. Interesuje nas przyszłość charcików urodzonych u nas, dlatego za bardzo istotne uważamy poznanie przyszłych opiekunów, jeszcze przed odbiorem szczeniaka. Osoby które czekają na malucha, zawsze zapraszamy na spotkanie w naszym domu po skończeniu przez szczenięta 6 tygodni. To dobry moment, aby poznać szczenięta i ich rodziców, zadać pytania, porozmawiać o zdrowiu. Nie przewidujemy jednak „zwiedzania hodowli”, „testowania alergii”, czy „wycieczek krajoznawczych”. Hodowla to po prostu nasz dom, w którym mieszkają z nami psy. Na pytania o 9 rano w niedzielę „czy można za godzinę podjechać, pokazać dzieciom hodowlę” odpowiedź brzmi NIE. Prosimy o uszanowanie naszej przestrzeni i czasu, który szczególnie w weekendy poświęcamy w całości psom, właścicielom lub przyszłym właścicielom szczeniąt, rodzinie i przyjaciołom.

Ile kosztuje charcik włoski?

Ceny szczeniąt w hodowlach są bardzo różne i od kilku lat rosną ze względu na sytuację ekonomiczną w kraju, jak i coraz większe zainteresowanie rasą. Cena jest zwykle uwarunkowana jakością szczeniąt – wpływają na to warunki w jakich wychowują się psy, ich socjalizacja, zdrowie i badania rodziców, tytuły, czy użytkowość. Co ciekawe, dla wielu osób wysokie ceny szczeniąt są zaskakujące. Dla hodowcy to tylko kropla w morzu wydatków, jakie niesie za sobą utrzymanie hodowli i stada psów, opieka weterynaryjna i wszystko co ma związek z powołaniem, przyjściem na świat i odchowaniem szczeniąt. Koszt szczenięcia w naszej hodowli wahają się obecnie od 9 do 12 tys. PLN. Jeśli zdarzy się szczenię z drobną wadą, która nie wypływa znacząco na jego życie – koszt malucha jest odpowiednio niższy. Szczenięta, które opuszczają Polskę podlegają indywidualnym wycenom, które zależą m.in. od procedur importowych w kraju docelowym – zwykle jest to +- dodatkowe 2000 zł (w skład których wchodzą dodatkowe szczepienia, paszport, rodowód eksportowy, dodatkowe dwa miesiące przebywanie szczenięcia w hodowli, dojazdy do lotnisk etc.).

Kiedy można odebrać szczenię?

Szczeniaki wychodzą z gniazda kilka dni po drugim szczepieniu, czyli po skończeniu drugiego miesiąca, a dokładniej około 10 tygodnia życia – to z wielu względów idealny moment na rozpoczęcie życia w nowym domu. Do tego momentu małe charciki włoskie są wychowywane wśród innych psów i ludzi, mają do dyspozycji ogród, chodzą na spacery, podróżują samochodem i zabieramy je w różne miejsca tak, aby zapewnić im możliwie najlepszy proces socjalizacji. Każdorazowo z nowymi właścicielami staramy się umówić dokładnie w tym terminie. Wielokrotnie zdarzało nam się przetrzymywać szczenięta do czwartego miesiąca życia ze względu na urlopy, czy wyjazdy przyszłych właścicieli. Dla nas to mnóstwo dodatkowej pracy i wydatków, dlatego w takim przypadku zarezerowane szczenię może być droższe. Jeśli nie jesteś gotowy na odebranie malucha w wyznaczonym terminie, możesz też po prostu poczekać na inny miot. Szczenięta wyjeżdżające poza granice PL, wychodzą z gniazda mając mniej więcej 16 tygodni.

Co szczenię dostaje z hodowli?

Nowi właściciele otrzymują: metrykę, która upoważnia do wyrobienia rodowodu – nie sprzedajemy charcików włoskich bez rodowodów. Po co szczenięciu rodowód można przeczytać tutaj. Każdy charcik włoski przechodzi badanie serca i oczu, ma swoją książeczkę zdrowia, a hodowlę opuszcza z wyprawką. Każdy miot jest zarejestrowany w Związku Kynologicznym w Polsce, który jest członkiem FCI. Szczenięta, które opuszczają nasz dom są zachipowane i mają komplet szczepień i odrobaczeń stosownych do wieku – zwykle są to dwa szczepienia i trzy odrobaczenia. Szczeniaki powierzamy w ręce nowych właścicieli wyłącznie po podpisaniu stosownej umowy.

Jak się przygotować do powitania charcika w nowym domu?

Zabezpiecz miejsca w domu, pomyśl, czy nie trzeba uszczelnić tarasu, balkonu i czy ogrodzenie na działce jest wystarczająco szczelne. Weź kilka dni wolnego, aby być z charcikiem w tej trudnej dla niego chwili, kiedy zmienia dom. Większość rzeczy dostaniesz w wyprawce, a wszystkie informacje od hodowcy. Warto też zapoznać się z artykułem Szczenię charcika w nowym domu. Każdy właściciel naszego szczenięcia musi się przygotować na kilkugodzinną rozmowę w dniu odbioru szczenięcia. Podczas jej trwania staramy się przekazać wszystkie najważniejsze informacje na temat „obsługi” charcika włoskiego. Oprócz tego dla właścicieli naszych szczeniąt jesteśmy dostępni 24/7 – 365 dni w roku. Zawsze mogą liczyć na naszą pomoc w każdym charcikowym temacie i nie tylko.

Czy muszę jeździć z psem na wystawy?

Nie, nie musisz. Kiedyś niektórzy hodowcy rzeczywiście zastrzegali sobie taki warunek, my jednak zupełnie tego nie wymagamy. Traktujemy konkursy piękności ze sporą rezerwą. Oczywiście – zawsze przyjemnie pokazać piękne psy na wystawie, jednak przez wiele lat uczestniczenia w kynologicznym świecie naoglądaliśmy się za dużo, żeby przypisywać im jakąś szczególną wartość. Czołgające się po ringu charciki dostające najwyższe oceny po znajomości, czy wybory nie psa, ale handlera skutecznie obrzydziły nam ten „sport”. Zamiast spędzać godziny na uczeniu psów stójki, czy chodzenia na ringówce wolimy iść z nimi na spacer. To nie tytuły określają wartość psa i wcale nie muszą świadczyć o jego wybitności, wręcz przeciwnie, mogą zafałszowywać prawdziwy obraz. Co więcej tytuły i wystawy nie mają żadnego wpływu na to, czy dany osobnik przekazuje potomstwu porządane cechy.

Czy sprzedajecie psy „na kolanka”?

Oczywiście. Nie każdy charcik włoski urodzony u nas to gwiazda wystawowa, czy coursingowa. Dla nas najważniejszy jest dobry, kochający, odpowiedzialny i opiekuńczy dom – cenimy to dużo bardziej, niż ambicje wystawowe, czy plany wyścigowe o których czasem zbyt wcześnie mówić, kiedy szczenię ma 9 tygodni. Staramy się nie rozprzestrzeniać wyhodowanych przez nas genów, dlatego nie sprzedajemy naszych psów do dalszej hodowli, co chroni odpowiednio skonstruowana umowa. Jeśli jednak z jakiegoś względu nowemu właścicielowi zależy na uprawnieniach hodowlanych, dyskutujemy o tym indywidualnie.

Na stronie DOSTĘPNE SZCZENIĘTA znajdziesz charciki, które są dostępne do rezerwacji – jeśli takie akurat mamy.