Charcik włoski szczenięta

Q & A
questions and answers

Jesteś zainteresowany szczenięciem charcika włoskiego Chartbeat? Zastanawiasz się, jak zarezerwować szczenię, jak się przygotować, ile kosztuje charcik włoski? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają nam osoby zainteresowane charcikami od nas i które my zadajemy przyszłym opiekunom.

Dlaczego akurat charcik włoski?

To pytanie na pewno zada Ci hodowca. Jest ono bardzo ważne i zasadne, bo wiele osób kieruje się wyglądem charcików ich niewielkimi rozmiarami, czy obecną modą – nieszczególnie znając charakterystykę rasy. Oczywiście charciki włoskie to piękne psy, ale trzeba pamiętać, że są to psy o silnym instynkcie pogodni, energiczne, a zarazem bardzo delikatne. Zatem zanim zdecydujesz się na szczenię charcika włoskiego poczytaj trochę o tej rasie, zobacz, czy ten pies w ogóle do Ciebie pasuje. Odwiedź jedną z wystaw psów, przyjedź na zawody, czy charcikowy spacer. Tam będziesz mieć okazję zobaczyć charciki na żywo. Porozmawiaj z właścicielami charcików włoskich – dowiedz się jakie to są psy, jakie choroby mogą występować w rasie i jak obchodzić się z charcikiem włoskim. Często wyobrażenie o charcikach włoskich, jakie nowi opiekunowie budują na podstawie słodkich zdjęć z instagrama, może się zderzyć z bezlitosną rzeczywistością.

Czy charcik włoski to pies odpowiedni dla mnie?

O tym jaki jest charcik włoski pisaliśmy w jednym z artykułów “Jaki jest charcik włoski“. Warto przeanalizować wszystkie za i przeciw. Osoby z małymi dziećmi zawsze namawiamy, aby się wstrzymać i poczekać, aż dzieci dorosną. Lepszym wyborem przy dzieciach może okazać się o rozmiar większy chart angielski whippet. Charcika odradzamy osobom, których nie ma w domu całymi dniami. Poczytaj artykuły i dowiedz się więcej o rasie, pomyśl, czy masz warunki i czas na wymagającego psa. Charcik włoski to nie jest łatwa rasa i nie jest odpowiednia dla każdego. Dobrze zastanów się, czy jesteś w stanie zmienić swoje życie.

Czy naprawdę charcik to pies tylko dla freelancerów i emerytów?

I tak i nie. Dobrze, jeśli jesteś w stanie poświecić charcikowi więcej czasu niż między 17:00, a 22:00. Charcik siedzący całe dnie sam w domu nie będzie szczęśliwym psem. Jest wiele innych ras, dla których obecność człowieka nie będzie aż tak ważna, jak dla charcików włoskich. Idealnie jeśli pracujesz zdalnie, a może na zmiany z partnerem? Jesteś w stanie zabrać czasem psa do pracy, albo zerwać się w ciągu dnia, żeby wyjść z nim na spacer? My nie chcemy, aby nasz szczenięta trafiały do domów, w którym nikogo nie ma przez cały dzień. Podobnie, jak nie tolerujemy trzymania psów w klatkach.

Czy dobrze wziąć dwa charciki równocześnie?

Staramy się odradzać ten pomysł nowym opiekunom – szczególnie tym bez doświadczenia z chartami. Istnieje przekonanie, że dwa charciki które zajmą się sobą, to idealny pomysł dla ludzi, którzy dużo pracują. Ale! Już jeden charcikowy szczeniak to istne tornado, a co dopiero dwa w podobnym wieku. Zdarza się, że rodzeństwo zbyt dużą uwagę skupia na sobie nawzajem, trudniej też nauczyć czystości dwa młode psy jednocześnie. Charciki to zwierzęta, które zgodnie żyją w stadzie i uwielbiają mieć kompana. Warto jednak poczekać z drugim psem, aż pierwszy charcik wydorośleje. Szczenięta podglądają i kopiują inne psy, dlatego dojrzalszy pies będzie w stanie przekazać maluchowi porządane zachowania i wychowanie młodszego okaże się dużo prostsze.

Jaką płeć charcika włoskiego wybrać?

Zwykle nowi opiekunowie wybierają płeć psa ze względu na doświadczenia z wcześniejszych lat życia – np. “w domu rodzice zawsze mieli suczki”. Bardzo często pada pytanie jaka jest różnica między psem a suką. My nie widzimy istotnych różnic. Wydaje nam się, że suki są może bardziej charakterne, a psy łagodniejsze, jakby nic nikomu nie musiały udowadniać. Nie jest to jednak regułą. Bardzo dużo zależy od usposobienia konkretnego egzemplarza, linii z której pochodzi, charakterów rodziców – płeć ma tutaj marginalne znaczenie.

Jak wygląda proces rezerwacji szczenięcia?

Jeśli jesteś zainteresowany szczeniakiem charcika włoskiego z naszej hodowli po prostu skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na każde pytanie. Preferujemy kontakt mailowy, ponieważ nie jesteśmy w stanie wrócić do każdej rozmowy telefonicznej i zapisać w telefonie każdego kontaktu. Wszystkie zapytania kierowane przez facebook i instagram również kierujemy na mail@chartbeat.pl. Dużo łatwiej rozmawiać nam o potencjalnie dostępnych szczeniętach, kiedy są już na świecie. Jednak ze względu na dużą liczbę zapytań prowadzimy swego rodzaju “listę kolejkową”.

Co napisać w mailu do hodowcy?

Dla nas wszystko ma znaczenie. Zawsze prosimy o napisanie ile masz lat, gdzie i jak mieszkasz, jak wygląda Twój dzień, ile pracujesz, ile pies będzie zostawał sam w domu, jak zorganizujesz sobie opiekę nad szczeniakiem, czy w rodzinie są dzieci i w jakim wieku, czy masz doświadczenie z psami, czy zapoznałeś się z rasą, czy widziałeś kiedykolwiek charcika na żywo? Napisz kilka słów o sobie, czego oczekujesz od psa i co możesz mu dać. Czy masz preferencje odnośnie płci, koloru, charakteru, użytkowości psa? Kiedy jesteś gotowy na przyjęcie szczenięcia pod swoje skrzydła? Znając odpowiedzi na te pytania jest nam potem łatwiej dobrać szczenię do nowej rodziny i zadecydować o wyborze przyszłego domu.

Kiedy trzeba wpłacić zaliczkę za szczeniaka?

Nie pobieramy zaliczek, ponieważ nie jesteśmy w stanie obiecać kiedy dokładnie szczenię trafi w Twoje ręce, co nam się urodzi, ile będzie szczeniąt w miocie i jakie. W zupełności wystarcza nam Twoje wyrażenie chęci rezerwacji psa od nas o ile naprawdę jest przemyślane. Przypomnij się co jakiś czas. Przy długim czasie oczekiwania lub rezerwacji na dużo do przodu, nie jesteśmy w stanie dopilnować, czy każdy kto kiedyś wyraził chęć rezerwacji, nadal na psa czeka. Dla hodowcy to również sygnał na podtrzymanie kontaktu.

Ile się czeka na szczeniaka?

Jeśli myślisz o charciku włoskim, nie czekaj, aż miot będzie już na świecie. Zwykle jest on zarezerwowany jeszcze przed tym jak się urodził. Czasem zdarza się, że szczenię jest dostępne “od ręki”, ale są to zwykle pojedyncze sytuacje, w których z jakiś przyczyn zmieniamy decyzję w sprawie nowego domu, nie decydujemy się na zostawienie malucha w hodowli, czy ktoś po prostu w ostatniej chwili anuluje rezerwację. Czasem rodzi się więcej szczeniąt, niż się spodziewaliśmy, czy planowaliśmy, wiec maluch może trafić do Twojego domu szybciej. Warto jednak szczenię zarezerwować z wyprzedzeniem. U nas mioty pojawiają się zwykle na wiosnę i lato, dlatego jeśli rezerwujesz szczenię w okresie, w którym maluchy wychodzą już do nowych domów, trzeba poczekać do kolejnego roku. Zdarza się, że na charcika włoskiego trzeba poczekać rok, albo i dłużej – szczególnie w przypadku bardzo ścisłych preferencji.

Czy można wybrać szczeniaka?

To my staramy się dobierać szczenięta do nowych właścicieli. Znamy je od początku, widzimy pewne cechy charakteru i wiemy do jakiej rodziny będą pasowały. Oczywiście można mieć preferencje co do płci, czy koloru i oczywiście bierzemy je pod uwagę. Nie wciskamy na siłę izabelka, skoro ktoś czeka na szarego. Warto jednak nie kierować się tylko kolorem, czy płcią. Dużo ważniejsze są zdrowie i charakter psa, który spędzi z Tobą resztę życia. Unikamy jak ognia wyboru szczeniąt po zdjęciach, czy na zasadzie “ten podszedł do mnie pierwszy”.

Czy muszę odwiedzić hodowlę?

W zasadzie powinieneś. Zobaczysz jak mieszkają, jak wyglądają i jak zachowują się psy w hodowli, z której chcesz wziąć szczenię. To dobra okazja, aby poznać rasę z bliska, zadać pytania, porozmawiać o zdrowiu, być może zobaczyć rodziców, różne umaszczenia, wzrosty i charaktery charcików włoskich. Przywiązujemy ogromną wagę do wyboru przyszłych właścicieli, którzy albo już są, albo stają się naszymi przyjaciółmi – razem dzielimy smutki i radości. Interesuje nas przyszłość charcików urodzonych u nas, dlatego za bardzo istotne uważamy poznanie przyszłych opiekunów, jeszcze przed odbiorem szczeniaka. Osoby, które czekają na malucha zawsze zapraszamy na spotkanie w naszym domu, nie przewidujemy jednak “zwiedzania hodowli”, “testowania alergii”, czy “wycieczek”. Hodowla to po prostu nasz dom, w którym mieszkają z nami psy. Na pytania o 9 rano w niedzielę “czy można za godzinę podjechać, pokazać dzieciom hodowlę” odpowiedź brzmi NIE. Prosimy o uszanowanie naszej przestrzeni i czasu, który szczególnie w weekendy poświęcamy w całości psom, rodzinie i przyjaciołom.

Ile kosztuje charcik włoski?

Ceny szczeniąt w hodowlach są bardzo różne i od kilku lat rosną ze względu na sytuację ekonomiczną w kraju, jak i coraz większe zainteresowanie rasą. Cena jest zwykle uwarunkowana jakością szczeniąt – wpływają na to warunki w jakich wychowują się psy ich socjalizacja, zdrowie i badania rodziców, tytuły, czy użytkowość. W 2021 koszt szczenięcia w naszej hodowli to 7,5 – 8 tys. pln. Wszystkim szczeniętom po równo poświęcamy czas i pracę, dlatego nie rozróżniamy cenowo psów np. na wystawy, czy na kolanka, suczki nie są droższe od samców itp. Jeśli zdarzy się szczenię z drobną wadą, która nie wypływa znacząco na jego życie – koszt malucha jest odpowiednio niższy.

Kiedy można odebrać szczenię?

Szczeniaki zwykle wychodzą z gniazda po skończeniu drugiego miesiąca – to idealny moment na rozpoczęcie życia w nowym domu. Zawsze jest to kwestia indywidualna -niektóre maluchy są gotowe opuścić gniazdo w 9 tygodniu życia (po drugim szczepieniu), niektóre potrzebują więcej czasu. Do tego momentu małe charciki włoskie są wychowywane wśród innych psów i ludzi, mają do dyspozycji ogród, chodzą na spacery, podróżują samochodem i zabieramy je w różne miejsca tak, aby zapewnić im możliwie najlepszy proces socjalizacji.

Co szczenię dostaje z hodowli?

Nowi właściciele otrzymują: metrykę, która upoważnia do wyrobienia rodowodu – nie sprzedajemy charcików włoskich bez metryki. Każdy charcik włoski ma swoją książeczkę zdrowia, a hodowlę opuszcza z wyprawką. Każdy miot jest zarejestrowany w Związku Kynologicznym w Polsce, który jest członkiem FCI. Szczenięta, które opuszczają nasz dom są zachipowane i mają komplet szczepień i odrobaczeń stosownych do wieku – zwykle są to dwa szczepienia i trzy odrobaczenia. Szczeniaki powierzamy w ręce nowych właścicieli wyłącznie po podpisaniu stosownej umowy.

Jak się przygotować do powitania charcika w nowym domu?

Zabezpiecz miejsca w domu, pomyśl, czy nie trzeba uszczelnić tarasu, balkonu i czy ogrodzenie na działce jest wystarczająco szczelne. Weź kilka dni wolnego, aby być z charcikiem w tej trudnej dla niego chwili, kiedy zmienia dom. Większość rzeczy dostaniesz w wyprawce, a wszystkie informacje od hodowcy. Warto też zapoznać się z artykułem Szczenię charcika w nowym domu.
Każdy właściciel naszego szczenięcia musi się przygotować na kilkugodzinną rozmowę w dniu odbioru szczenięcia. Podczas jej trwania staramy się przekazać wszystkie najważniejsze informacje na temat “obsługi” charcika włoskiego. Oprócz tego dla właścicieli naszych szczeniąt jesteśmy dostępni 24/7 – 365 dni w roku. Zawsze mogą liczyć na naszą pomoc w każdym charcikowym temacie i nie tylko.

Czy sprzedajecie psy “na kolanka”?

Oczywiście. Nie każdy charcik włoski urodzony u nas to gwiazda wystawowa, czy coursingowa. Dla nas najważniejszy jest dobry, kochający, odpowiedzialny i opiekuńczy dom – cenimy to dużo bardziej, niż ambicje wystawowe, czy plany wyścigowe o których czasem zbyt wcześnie mówić, kiedy szczenię ma 9 tygodni.

Czy sprzedajecie psy za granicę?

Ze względu na sytuację pandemiczną na świecie, obecnie nasze szczenięta nie opuszczają kraju.
Generalnie unikamy wysyłania naszych maluchów poza Polskę, chyba, że chodzi o osoby, które wcześniej znamy. Z naszego doświadczenia wynika, że zawsze sporym utrudnieniem jest spotkanie z nami przed odbiorem malucha. Nie chcemy też tracić kontaktu z właścicielami. W sytuacjach awaryjnych nie mamy jak wspomóc osób, które mieszkają zagranicą.

Na stronie DOSTĘPNE SZCZENIĘTA znajdziesz charciki, które są dostępne do rezerwacji – jeśli takie akurat mamy.
charcik włoski szczenięta