Q & A
questions and answers
Jesteś zainteresowany szczenięciem charcika włoskiego? Zastanawiasz się, jak zarezerwować szczenię, jak się przygotować, ile kosztuje charcik włoski? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają nam osoby zainteresowane charcikami włoskimi.
Nie jesteśmy „sklepem spożywczym”, do którego przychodzi się, kupuje charcika, płaci i wychodzi. Nie jesteśmy hodowlą, która przekazuje swoje swoje psy na stacji benzynowej i nie wie, co dalej dzieje się ze szczeniętami. Staraliśmy się od początku wokół siebie zbudować społeczność osób zaangażowanych w rasę, osób, które nam zaufają. Ostrożnie podchodzimy do wyboru nowych właścicieli, więc oprócz maili, czy telefonów, a potem również spotkania na żywo, musimy po prostu poczuć pewną „chemię”. Być pewnymi, że charcik będzie miał właściwą opiekę rozsądnych ludzi. Jesteśmy w kontakcie ze znakomitą większością właścicieli naszych psów i staramy się być zaangażowani w życie „naszych” charcików, zawsze służyć pomocą i radą. Każdy planowany miot jest przemyślany po wieloma względami – anatomii, charakterów, użytkowości, zdrowia rodziców. Nie jest to jedynie sam akt krycia. Potem przychodzi wielotygodniowe oczekiwanie, właściwa opieka nad szczenną suką, aż do samego porodu, który nie raz jest trudny i często u charcików wiąże się z komplikacjami, stresem i strachem o mamę i dzieci. A to dopiero początek „zabawy”.
Jak wygląda proces rezerwacji szczenięcia?
Jeśli jesteś zainteresowany szczeniakiem charcika włoskiego z naszej hodowli skontaktuj się z nami i poproś o ankietę, którą chcielibyśmy żebyś wypełnił. Wszystkie zapytania kierowane przez facebook i instagram również kierujemy na stronę, aby móc wysyłać formularz z pytaniami. W ankiecie prosimy o napisanie m.in. ile masz lat, gdzie i jak mieszkasz, jak wygląda Twój dzień, ile pracujesz, ile pies będzie zostawał sam w domu, jak zorganizujesz sobie opiekę nad szczeniakiem, czy w rodzinie są dzieci i w jakim wieku, czy masz doświadczenie z psami, czy zapoznałeś się z rasą? Znając szczere odpowiedzi na te pytania jest nam potem łatwiej dobrać szczenię do nowej rodziny i zadecydować o wyborze przyszłego domu. A Ty będziesz się mógł cieszyć psem dopasowanym do swoich wyobrażeń.
Dlaczego akurat charcik włoski?
To pytanie jest bardzo ważne i zasadne, bo wiele osób kieruje się wyglądem charcików ich niewielkimi rozmiarami, czy obecną modą – nieszczególnie znając charakterystykę rasy. Oczywiście charciki włoskie to piękne psy, ale trzeba pamiętać, że są to psy o silnym instynkcie pogodni, energiczne, a zarazem bardzo delikatne. Zatem zanim zdecydujesz się na szczenię charcika włoskiego poczytaj trochę o tej rasie, zobacz, czy ten pies w ogóle do Ciebie pasuje. Odwiedź jedną z wystaw psów, przyjedź na zawody, czy charcikowy spacer. Tam będziesz mieć okazję zobaczyć charciki na żywo. Porozmawiaj z właścicielami charcików włoskich – dowiedz się jakie to są psy, jakie CHOROBY mogą występować w rasie i jak obchodzić się z charcikiem włoskim. Często wyobrażenie o charcikach włoskich, jakie nowi opiekunowie budują na podstawie słodkich zdjęć z instagrama, może się zderzyć z bezlitosną rzeczywistością. Staraj się jak najlepiej przygotować, zanim weźmiesz pod swoje skrzydła małego charcika.
Czy charcik włoski to pies odpowiedni dla mnie?
O tym jaki jest charcik włoski pisaliśmy w jednym z artykułów „Jaki jest charcik włoski„. Warto przeanalizować wszystkie za i przeciw. Osoby z małymi dziećmi zawsze namawiamy, aby się wstrzymać i poczekać, aż dzieci dorosną. Lepszym wyborem przy dzieciach może okazać się o rozmiar większy chart angielski whippet. Charcika odradzamy osobom, których nie ma w domu całymi dniami. Poczytaj artykuły i dowiedz się więcej o rasie, pomyśl, czy masz warunki i czas na wymagającego psa. Charcik włoski to nie jest łatwa rasa i nie jest odpowiednia dla każdego. Dobrze zastanów się, czy jesteś w stanie zmienić swoje życie.
Czy naprawdę charcik to pies tylko dla freelancerów i emerytów?
I tak i nie. Dobrze, jeśli jesteś w stanie poświecić charcikowi więcej czasu niż między 17:00, a 22:00. Charcik włoski siedzący całe dnie sam w domu nie będzie szczęśliwym psem. Jest wiele innych ras, dla których obecność człowieka nie będzie aż tak ważna, jak dla charcików włoskich. Idealnie jeśli pracujesz zdalnie, a może na zmiany z partnerem? Jesteś w stanie zabrać czasem psa do pracy, albo zerwać się w ciągu dnia, żeby wyjść z nim na spacer? My nie chcemy, aby nasz szczenięta trafiały do domów, w którym nikogo nie ma przez cały dzień. Podobnie, jak nie tolerujemy trzymania zdrowych psów na okrągło w klatkach.
Czy dobrze wziąć dwa charciki równocześnie?
Staramy się odradzać ten pomysł nowym opiekunom – szczególnie tym bez doświadczenia z chartami. Istnieje przekonanie, że dwa charciki które zajmą się sobą, to idealny pomysł dla ludzi, którzy dużo pracują. Ale! Już jeden charcikowy szczeniak to istne tornado, a co dopiero dwa w podobnym wieku. Zdarza się, że rodzeństwo zbyt dużą uwagę skupia na sobie nawzajem, trudniej też nauczyć czystości dwa młode psy jednocześnie. Charciki to zwierzęta, które zgodnie żyją w stadzie i uwielbiają mieć kompana. Warto jednak poczekać z drugim psem, aż pierwszy charcik wydorośleje. Szczenięta podglądają i kopiują inne psy, dlatego dojrzalszy pies będzie w stanie przekazać maluchowi porządane zachowania i wychowanie młodszego okaże się dużo prostsze. O posiadaniu dwóch charcików włoskich można przeczytać TUTAJ.
Jaką płeć charcika włoskiego wybrać?
Zwykle nowi opiekunowie wybierają płeć psa ze względu na doświadczenia z wcześniejszych lat życia – np. „w domu rodzice zawsze mieli suczki”. Bardzo często pada pytanie jaka jest różnica między psem a suką. My nie widzimy istotnych różnic. Wydaje nam się, że suki są może bardziej charakterne, a psy łagodniejsze. Nie jest to jednak regułą. Bardzo dużo zależy od usposobienia konkretnego egzemplarza, linii z której pochodzi, charakterów rodziców – płeć ma tutaj marginalne znaczenie. O tym jaką płeć charcika wybrać pisaliśmy w tym ARTYKULE.
Kiedy trzeba wpłacić zapłacić za szczeniaka?
Po otrzymaniu wypełnionej ankiety z pytaniami, odezwiemy się do Ciebie. Jeśli mamy dostępne szczenięta, na pewno możemy powiedzieć już kilka słów o każdym z nich i nakierować zainteresowanie na konkretnego psa, biorąc również pod uwagę preferencje przyszłych opiekunów (zawarte w ankiecie). Chętnie zdzwaniamy się wtedy na video call, gdzie możemy się bliżej poznać – zawsze zresztą lepiej porozmawiać widząc się, choćby na ekranie monitora. Po pierwszym szczepieniu zapraszamy na spotkanie na żywo – wtedy już możemy z większą pewnością dobrać konkretnego osobnika do nowej rodziny. Po spotkaniu i ostatecznej rezerwacji, mniej więcej w 7 tygodniu życia małych charcików, prosimy o podpisanie umowy rezerwacyjnej i wpłacenie 30% zadatku. Jeśli aktualnie nie mamy dostępnych szczeniąt, przedstawimy Ci planowane mioty i powiemy o tym, kiedy będzie szansa na przekazania Ci malucha. Oczywiście wtedy nie jesteśmy jeszcze w stanie obiecać kiedy dokładnie szczenię trafi w Twoje ręce, co nam się urodzi, ile będzie szczeniąt w miocie i jakie.
Ile się czeka na szczeniaka?
Jeśli myślisz o charciku włoskim, nie czekaj, aż miot będzie już na świecie. Zwykle jest on wstępnie zarezerwowany jeszcze przed tym jak się urodził. Czasem zdarza się, że szczenię jest dostępne „od ręki”, ale są to zwykle pojedyncze sytuacje, w których z jakiś przyczyn zmieniamy decyzję w sprawie nowego domu, nie decydujemy się na zostawienie malucha w hodowli, czy ktoś po prostu w ostatniej chwili anuluje rezerwację. Czasem rodzi się więcej szczeniąt, niż się spodziewaliśmy, czy planowaliśmy, wiec maluch może trafić do Twojego domu szybciej. Warto jednak szczenię zarezerwować z wyprzedzeniem. U nas mioty pojawiają się zwykle na wiosnę i lato, dlatego jeśli rezerwujesz szczenię w okresie, w którym maluchy wychodzą już do nowych domów, trzeba poczekać do kolejnego roku. Zdarza się, że na charcika włoskiego trzeba poczekać rok, albo i dłużej – szczególnie w przypadku bardzo ścisłych preferencji.
Czy można wybrać szczeniaka?
To my staramy się dobierać szczenięta do nowych właścicieli. Znamy je od początku, widzimy pewne cechy charakteru i wiemy do jakiej rodziny będą pasowały. Żeby jednak dobrać psa do Twojego trybu życia, musimy wiedzieć o Tobie jak najwięcej. Oczywiście można mieć preferencje co do płci, czy koloru – estetyka jest ważna i oczywiście bierzemy ją pod uwagę. Jeśli ktoś czeka na konkretny odcień psa, nie będziemy na siłę tych preferencji zmieniać. Warto jednak nie kierować się tylko kolorem, czy płcią. Dużo ważniejsze są zdrowie i charakter psa, który spędzi z Tobą resztę życia. Unikamy jak ognia wyboru szczeniąt po zdjęciach, czy na zasadzie „ten podszedł do mnie pierwszy”.
Czy muszę odwiedzić hodowlę?
Przywiązujemy ogromną wagę do wyboru przyszłych właścicieli, którzy albo już są, albo stają się naszymi przyjaciółmi – razem dzielimy smutki i radości. Interesuje nas przyszłość charcików urodzonych u nas, dlatego za bardzo istotne uważamy poznanie przyszłych opiekunów, jeszcze przed odbiorem szczeniaka. Osoby, które czekają na malucha zawsze zapraszamy na spotkanie w naszym domu po skończeniu przez szczenięta 6 tygodni. To dobry moment, aby poznać szczenięta i ich rodziców, zadać pytania, porozmawiać o zdrowiu. Nie przewidujemy jednak „zwiedzania hodowli”, „testowania alergii”, czy „wycieczek krajoznawczych”. Hodowla to po prostu nasz dom, w którym mieszkają z nami psy. Na pytania o 9 rano w niedzielę „czy można za godzinę podjechać, pokazać dzieciom hodowlę” odpowiedź brzmi NIE. Prosimy o uszanowanie naszej przestrzeni i czasu, który szczególnie w weekendy poświęcamy w całości psom, właścicielom lub przyszłym właścicielom szczeniąt, rodzinie i przyjaciołom.
Ile kosztuje charcik włoski?
Ceny szczeniąt w hodowlach są bardzo różne i od kilku lat rosną ze względu na sytuację ekonomiczną w kraju, jak i coraz większe zainteresowanie rasą. Cena jest zwykle uwarunkowana jakością szczeniąt – wpływają na to warunki w jakich wychowują się psy, ich socjalizacja, zdrowie i badania rodziców, tytuły, czy użytkowość. Co ciekawe, dla wielu osób wysokie ceny szczeniąt są zaskakujące. Dla hodowcy to tylko kropla w morzu wydatków, jakie niesie za sobą utrzymanie hodowli i stada psów, opieka weterynaryjna i wszystko co ma związek z powołaniem, przyjściem na świat i odchowaniem szczeniąt. Koszt szczenięcia w naszej hodowli to obecnie 10 tys. pln. Wszystkim szczeniętom po równo poświęcamy czas i pracę, dlatego nie rozróżniamy cenowo psów np. na wystawy, czy na kolanka, suczki nie są droższe od samców itp. Jeśli zdarzy się szczenię z drobną wadą, która nie wypływa znacząco na jego życie – koszt malucha jest odpowiednio niższy.
Kiedy można odebrać szczenię?
Szczeniaki zwykle wychodzą z gniazda po skończeniu drugiego miesiąca – to idealny moment na rozpoczęcie życia w nowym domu. Zawsze jest to kwestia indywidualna – niektóre nasze szczenięta opuszczają dom w 10 tygodniu życia (po drugim szczepieniu), bo są na to gotowe, inne potrzebują więcej czasu. Do tego momentu małe charciki włoskie są wychowywane wśród innych psów i ludzi, mają do dyspozycji ogród, chodzą na spacery, podróżują samochodem i zabieramy je w różne miejsca tak, aby zapewnić im możliwie najlepszy proces socjalizacji.
Co szczenię dostaje z hodowli?
Nowi właściciele otrzymują: metrykę, która upoważnia do wyrobienia rodowodu – nie sprzedajemy charcików włoskich bez rodowodów. Po co szczenięciu rodowód można przeczytać TUTAJ. Każdy charcik włoski przechodzi badanie serca i oczu, ma swoją książeczkę zdrowia, a hodowlę opuszcza z wyprawką. Każdy miot jest zarejestrowany w Związku Kynologicznym w Polsce, który jest członkiem FCI. Szczenięta, które opuszczają nasz dom są zachipowane i mają komplet szczepień i odrobaczeń stosownych do wieku – zwykle są to dwa szczepienia i trzy odrobaczenia. Szczeniaki powierzamy w ręce nowych właścicieli wyłącznie po podpisaniu stosownej umowy.
Jak się przygotować do powitania charcika w nowym domu?
Zabezpiecz miejsca w domu, pomyśl, czy nie trzeba uszczelnić tarasu, balkonu i czy ogrodzenie na działce jest wystarczająco szczelne. Weź kilka dni wolnego, aby być z charcikiem w tej trudnej dla niego chwili, kiedy zmienia dom. Większość rzeczy dostaniesz w wyprawce, a wszystkie informacje od hodowcy. Warto też zapoznać się z artykułem Szczenię charcika w nowym domu. Każdy właściciel naszego szczenięcia musi się przygotować na kilkugodzinną rozmowę w dniu odbioru szczenięcia. Podczas jej trwania staramy się przekazać wszystkie najważniejsze informacje na temat „obsługi” charcika włoskiego. Oprócz tego dla właścicieli naszych szczeniąt jesteśmy dostępni 24/7 – 365 dni w roku. Zawsze mogą liczyć na naszą pomoc w każdym charcikowym temacie i nie tylko.
Czy muszę jeździć z psem na wystawy?
Nie, nie musisz. Kiedyś niektórzy hodowcy rzeczywiście zastrzegali sobie taki warunek, my jednak zupełnie tego nie wymagamy. Traktujemy konkursy piękności ze sporą rezerwą. Oczywiście – zawsze przyjemnie pokazać piękne psy na wystawie, jednak przez wiele lat uczestniczenia w kynologicznym świecie naoglądaliśmy się za dużo, żeby przypisywać im jakąś szczególną wartość. Czołgające się po ringu charciki dostające najwyższe oceny po znajomości, czy wybory nie psa, ale handlera skutecznie obrzydziły nam ten „sport”. Zamiast spędzać godziny na uczeniu psów stójki, czy chodzenia na ringówce wolimy iść z nimi na spacer. To nie tytuły określają wartość psa i wcale nie muszą świadczyć o jego wybitności, wręcz przeciwnie, mogą zafałszowywać prawdziwy obraz. Co więcej tytuły i wystawy nie mają żadnego wpływu na to, czy dany osobnik przekazuje potomstwu porządane cechy.
Czy sprzedajecie psy „na kolanka”?
Oczywiście. Nie każdy charcik włoski urodzony u nas to gwiazda wystawowa, czy coursingowa. Dla nas najważniejszy jest dobry, kochający, odpowiedzialny i opiekuńczy dom – cenimy to dużo bardziej, niż ambicje wystawowe, czy plany wyścigowe o których czasem zbyt wcześnie mówić, kiedy szczenię ma 9 tygodni. Staramy się nie rozprzestrzeniać wyhodowanych przez nas genów, dlatego nie sprzedajemy naszych psów do dalszej hodowli, co chroni odpowiednio skonstruowana umowa.

Na stronie DOSTĘPNE SZCZENIĘTA znajdziesz charciki, które są dostępne do rezerwacji – jeśli takie akurat mamy.