Umaszczenia naszych najmłodszych charcików

Dziś w nocy dostaliśmy na maila miłą niespodziankę – pierwszą część wyników z Uniwersytetu Davis w Kalifornii, zawierającą genotypy umaszczeń psów, których wymazówki wysyłaliśmy do Stanów niecały miesiąc temu. Oprócz oczywistych emocji związanych z rezultatami, cieszymy się na nową dawkę informacji o naszych charcikach włoskich, bo niektóre wyniki okazały się dość zaskakujące.

Wyniki naszych charcików

Chartbeat One Second of Silence, czyli Ciszka – KBKB ayay ASIPSYASIPSY Dd Eme ii

Tutaj ogromnym zaskoczeniem jest dla mnie homozygota w locus K, czyli dwie kopie dominującej czerni. Do tej pory ze względu na przejaśnienia na szyi i pośladkach oraz delikatnie brązowawą poświatę szaty, byłam przekonana, że Cisza jest KBky. Wychodzi więc na to, że jest to pies czarny, a nie jak wcześniej zakładałam seal. Drugą miłą niespodzianką jest fakt, że Ciszka nie odziedziczyła po ojcu genu at, który odpowiada za umaszczenie podpalane, niedozwolone we wzorcu. Bardzo ekscytuję się również tym, że Cisza niesie małe e.

Black Baraka Stradivarius 666 – nasz francuski samiec Bibi – KBKB ayat ASIBSYASIPBB1 Dd EmE II

Tu nie ma większego zaskoczenia, bo Bibi jest czarny jak smoła, wiedzieliśmy więc, że Jego genotyp to będzie KB_D_E_ Pojawia się jednak u niego allel at, czyli jest nosicielem podpalania – to już nasz trzeci pies z takim wynikiem, więc jak się okazuje w rasie nie jest to rzadkością – szczególnie we francuskich i włoskich liniach.

Hermes des Sentiments Merveilleux, nasza ukraińska dziewczyna – KBKB ayay ASIPSYASIPSY Dd ee ii

Ten genotyp bardzo mi się podoba i również daje sporo do myślenia. Mimo ciemniejszych, rudawych nalotów na szacie, Hermes w locus I ma całkowite rozjaśnienie ii, mimo, że obstawiałam u niej Ii. Ma również dwie kopie dominującej czerni, co otwiera bardzo ciekawe możliwości. Duże D zapewnia jej natomiast doskonały pigment.

Chartbeat Snowanna Rainbeau – obecnie najmłodsza suczka Danuszka – kyky ayay ASIPSYASIPSY dd Ee Ii

Tutaj bez większych rewelacji, bo takiego wyniku się spodziewałam. Mimo, że Danuszka ma ciemne oko, bardzo mocny pigment, ciemno malowane wargi, to nie ma po kim nieść dużego D, wiec tutaj wszystko było jasne. Cieszę się natomiast, że mimo widocznej maski niesie jedno małe e i przy okazji małe i. Nieprzerwanie jednak zastanawiam się co odpowiada za jej niezwykle soczysty kolor szaty.

Chartbeat Rhumba’s Roadrunner – nasz samczyk Raniu – KBky ayay ASIPSYASIPSY dd Ee ii

Genotyp umaszczenia Rania jest absolutnie typowy dla szarych charcików włoskich i tutaj też nie ma żadnych niespodzianek. Oczywiście bardzo cieszy mnie niesione przez niego małe e, brak at po ojcu i całkowite rozjaśnienie w locus I.

Nowy test

Nowością wprowadzoną w tym roku w badaniach umaszczeń w UC Davis jest test badający gen ASIP zlokalizowany w locus A. Odpowiada on za syntezę i rozmieszczenie czarnej eumelaniny i żółto-czerwonej feomelaniny. I tak przykładowo w przypadku braku KBKB:

  • Psy z genotypem ASIPDY będą miały jasnożółty podkład (żółty do czerwonego z minimalną ilością czarnych końcówek lub bez nich).
  • Psy z genotypem ASIPSY/ASIPSY będą miały cieniowany żółty podkład (żółty do czerwonego z czarnymi końcówkami).
  • Psy z genotypem ASIPAG/ASIPAG będą miały sierść bazową Agouti (włosy z pasemkami w kolorze żółtym i czarnym).
  • Psy z genotypem ASIPBS/ASIPBS będą miały czarne siodło (włosy z czarnym pigmentem ograniczają się głównie do grzbietu, a z czerwonym na pozostałej części sierści).
  • Psy z dowolną kombinacją trzech wariantów związanych z czarnym grzbietem (ASIPBB1, BB2, BB3/ASIPBB1, BB2, BB3) lub genotypem ASIPBB1, BB2, BB3/ASIPa będą miały czarny grzbiet lub czarny podpalany grzbiet (czarne włosy na grzbiecie i brązowe włosy na policzkach, brwiach).
  • Psy z genotypem ASIPa/ASIPa będą miały całkowicie czarną sierść podstawową, a ogólny wygląd psa będzie zależał od interakcji z innymi genami, w tym z locus E.