Umaszczenie charcika włoskiego

Umaszczenie charcika włoskiego i nazewnictwo kolorów jego szaty nierzadko sprawiają spory kłopot – nawet właścicielom, czy hodowcom rasy. Jest to związane głównie z faktem, że kwestia ta nie do końca jest uporządkowana w naszym, europejskim wzorcu rasy. Czasem widzi się w rodowodach psów wymyślone nazwy kolorów charcików, jak łupkowy (w starym wzorcu z 1962 r. istniała nazwa łupkowoszary), czy czekoladowy, bo ich odcień wyłamuje się standardom i nie wiadomo, jak go nazwać.

Na świecie istnieją dwa główne wzorce rasy – europejski (FCI) i amerykański (AKC). Wpisując psy do międzynarodowej bazy rodowodów, mamy do wyboru wyłącznie amerykańskie nazwy kolorów. To wprowadza trochę zamieszania.

Bardzo często osoby poszukujące szczenięcia błędnie pytają o charciki w kolorze blue, biszkoptowym albo białym. W tym artykule, zostawiając na boku genotypy i całą obszerną wiedzę z zakresu genetyki umaszczeń charcików włoskich, postaram się na przykładach przedstawić o co tak naprawdę chodzi z charcikowymi kolorami i jak prawidłowo nazywać umaszczenie charcika włoskiego.

Umaszczenie charcika włoskiego w Europie

Według obowiązującego nas wzorca FCI, umaszczenie charcika włoskiego występuje w trzech kolorach – czarnym, szarym i izabelowatym oraz wszystkich ich odcieniach. Kolor biały jest akceptowany wyłącznie na przedpiersiu i łapach. Wady dyskwalifikujące: maść wielobarwna.

Bardzo czytelnie opisali to w komentarzu do wzorca, wieloletni włoscy hodowcy i sędziowie rasy: Bitte Ahrens i Pierluigi Primavera oraz jeden z szefów ENCI (Ente Nazionale della Cinofilia Italiana – włoski odpowiednik ZKwP) – Marcello Poli.

Patrząc na poniższe zestawienie kolorów, doskonale widać trzy główne kolory i odcienie jakie im towarzyszą i są akceptowane w rasie.

  • CZARNY i jego akceptowany odcień – czarny sobolowy, nazywany też powszechniej seal (co jest zapożyczeniem z amerykańskiego wzorca).

  • SZARY i jego odcienie – od ciemnego szarego do jasnego, a także akceptowane umaszczenie jakim jest blue fawn, czyli szare z beżowym cieniowaniem.

  • IZABELOWATY – we wszystkich odcieniach od bardzo ciemnych, wręcz rudych umaszczeń po bardzo jasny krem.

Zamiast to sobie wyobrażać na podstawie grafik, wystarczy spojrzeć na przykłady psów poniżej. Jeśli chodzi o czarny, to nikt nie ma wątpliwości co to za kolor, czasami w mocnym świetle, włos czarnego charcika włoskiego wydaje się wręcz wpadający w niezwykle ciemny granat. Kolor czarny sobolowy, to nic innego jak jaśniejszy odcień czarnego, który może przybierać różne formy – od ciemnej, gorzkiej czekolady po jaśniejsze brązy. Takie psy zwykle mają przejaśnienia na szyi i pośladkach i bardzo długo wybarwiają się do finalnego koloru.

Kolor szary, to rozjaśnienie z czerni. Najbardziej porządane są charciki o ciemnym, wręcz grafitowym umaszczeniu, mające przy tym bardzo ciemno wypigmentowany nos i pazury. Ten kolor wygląda jak niebieski, ale w europejskiej nomenklaturze jest po prostu szarym. Kolejno mamy też charcika włoskiego o jaśniejszym szarym odcieniu i na końcu charcika blue fawn, gdzie szary przeplata się z beżowym.

Na ostatnich zdjęciach widzimy typowego izabelowatego (żółtego) charcika włoskiego w tym przypadku z szarą maską i trochę ciemniejszą, wpadającą w rudość sukę. Na ostatnim zdjęciu charcik włoski, który wydaje się być białym – w rzeczywistości jest to jednak bardzo jasny kremowy kolor. U takich, mocno rozjaśnionych osobników pigment może być już bardzo rozrzedzony, dlatego ich nosy i wargi mogą być brązowe lub szare.

Umaszczenie charcika włoskiego

W komentarzu do europejskiego wzorca charcika włoskiego zwrócono jeszcze uwagę na inne występujące w rasie kolory, które są mniej pożądane, ale istnieją. RED – który nie jest tym samym, co kolor izabelowaty. To wysycony, rudy, wpadający w czerwień odcień, bardziej jednak popularny poza Europą. Następnie rudy lub izabelowaty pies z czarną maską i nalotami w innym kolorze i sobolowy pies z jaśniejszym cieniowaniem na ciele – nie jest to kolor jednolity, dlatego jest mniej pożądany. Opisano również poprawne białe znaczenia, a obok przedstawiono umaszczenie psa z irlandzkimi znaczeniami, co jest wadą dyskwalifikującą w Europie. Oczywiście mówimy tu wyłącznie o dyskwalifikacji podczas 'konkursów piękności” (wystaw), gdzie bardzo szczegółowo i ściśle ocenia się zgodność psa ze wzorcem rasy.

Umaszczenie charcika włoskiego
Komentarz do wzorca – ENCI, marzec 2018

Umaszczenie charcików we wzorcu AKC i KC

Wzorzec amerykańskiego charcika włoskiego (AKC) jest bardzo krótki i zwięzły. Umaszczeniom, podobnie jak we wzorcu europejskim, nie poświęcono wiele miejsca, choć na stronie rasy możemy zapoznać się z dopuszczonymi kolorami charcików – sable, seal, blue, fawn, blue fawn, red, cream etc. z wyjątkiem pręgowania i podpalania. Wzorzec brytyjski (KC) podobnie – dopuszcza kolory: czarny, niebieski, kremowy, płowy, czerwony i każdy z tych kolorów z białymi znaczeniami. Niedopuszczalne są psy pręgowane oraz czarne i szare z podpalaniem.

Umaszczenie charcika włoskiego
SHOW DOG – italian greyhound colors

Objaśnienie kolorów, które widzimy powyżej:

  • SABLE – psy sobolowe mają rude włosy, które są zakończone na czarno. Temu odcieniowi zwykle towarzyszy czarna maska, czarny pigment nosa, warg i pazurów.

  • SEAL – odcień brązu tak ciemny, że prawie czarny. Zwykle na grzbiecie psa znajduje się czarna pręga, a ogon i nogi są ciemniejsze niż reszta sierści.

  • BLACK – czarne charciki włoskie nie są trudne do rozpoznania, a głęboki kolor dodaje im bardzo eleganckiego wyglądu.

  • BLUE – sprawia wrażenie niemal metalicznego niebiesko-szarego odcienia.

  • FAWN – płowy, często nieco ciemniejszy na grzbiecie i czasami towarzyszy mu maska.

  • RED FAWN – rudopłowy ma podobne do fawn, lecz ciemniejsze ubarwienie na grzbiecie i ma czerwonawy odcień.

  • BLUE FAWN – niebieskopłowy ma takie same odcienie jak zwykły płowy, ale ma niebieski odcień.

  • RED – czerwone charciki włoskie charakteryzują się głębokim, bogatym kolorem, który jest czerwonym odcieniem brązu.

  • CREAM – najjaśniejszy ze wszystkich umaszczeń charcików włoskich. Biały kolor nie występuje w rasie, a amerykańskie, prawie całkowicie białe charciki włoskie, to po prostu psy ekstremalnie łaciate, które w jakieś części ciała mają choćby małą łatkę.

Białe znaczenia u charcików włoskich

Według europejskiego wzorca, charcik nie może mieć łat. Czasami w Europie zdarzają się jednak „kolorowe” mioty – są to jednak głównie szczenięta mające amerykańskich przodków. Takie psy mogą mieć rozległe białe znaczenia na przedpiersiu, szyi, wchodzące na kark. Białe znaczenie może pojawić się też na końcówce ogona, czy łapach, tworząc swego rodzaju skarpetki, czy nawet „podkolanówki”.

Amore` & Chaulait Italian Greyhounds

Opisując łaciatość u charcików włoskich, używa się nastepujących zwrotów:

  • SOLID – tu nie ma wątpliwości – jest to charcik włoski jednokolorowy, o jednolitym ubarwieniu. Kolor jednak może być ciemniejszy, bądź jaśniejszy w różnych partiach ciała. Niewielkie białe znaczenia wyłącznie na piersi i stopach.

  • IRISH – znaczenia irlandzkie – biały kolor na kołnierzu, biel nie wchodzi jednak zbyt daleko – ani na głowę, ani na resztę ciała. Białe łapy – skarpetki, podkolanówki, czasami biała strzałka na głowie i biała końcówka ogona.

  • WILD IRISH – białe znaczenia sięgają w górę szyi i w dół ciała psa.

  • PIED – łaciatość – na białym tle pojawiają się plamy jednego, dowolnego koloru.

  • SPLIT FACE – pies z rozległą białą łatą na głowie, gdzie linia przebiega przez jej środek – to w rezultacie daje dwukolorową głowę.

ŹRÓDŁA:

Komentarz do wzorca – ENCI, marzec 2018

SHOW DOG – italian greyhound colors

Amore` & Chaulait Italian Greyhounds